Dokumentární film jako reflexe světa i každodenního života. Začíná festival dokumentů v Jihlavě
A je to tady! Kinofilmové milující kvalitní dokumentární snímky se opět vydávají do Jihlavy, která se skrze renomovaný festival zase po roce, ale tentokrát na celých deset dní, stává centrem dokumentárního filmu. A jako vždycky se tu bude živě debatovat, přičemž tvůrci s diváky splynou v jeden celek. Je příjemné to každoročně sledovat.
Čtěte také
Filmaři rádi vstřebávají připomínky ke své práci, a obecenstvo je vděčné za každý kvalitní titul a za každého zajímavého hosta. I letos bude v Jihlavě obojího dost. Je přitom potěšitelné, že mezi dokumentaristickou špičkou zaujímají významné místo tvůrci z Česka a Slovenska. Ukazuje to mimo jiné i silně obsazená soutěžní sekce Česká radost. „Naši filmaři hledají konečný tvar svých děl odpovědně a často několik let. Zkoumají svět kolem nás, ať už u nás nebo ve světě, a pečlivě pracují na filmovém jazyku. Výsledek pak stojí za to,“ pochvaluje si ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka.
Nacionalista ze Sibiře, český bloger i italská astroložka
Ve zmíněné sekci se objeví například dokument Filipa Remundy Štěstí a dobro všem. Jeho protagonistou je Putinovec, kterého režim nešetří, ale on ho přesto podporuje. „Filmem odpovídáme na otázku, kde se takoví lidé berou a proč se chovají zdánlivě nesmyslně,“ vysvětluje režisér. „Současně tenhle film doplňuje obraz Ruska a naznačuje, z čeho vyrůstá současná vojenská ruská agrese na Ukrajině,“ dodává Marek Hovorka.
Čtěte také
V dalších snímcích České radosti se představí válečný zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, italská astroložka a laická psycholožka Luciana, a taky pomyslný souboj odpovědných novinářů s dezinformátory. Ukrajině je věnován i nový opus Ondřeje Moravce Křehký domov. Autor úspěšného Tmání šel žánrově ještě dál a natočil film ve formátu takzvané smíšené reality. „Ten využívá podobné prostředky jako virtuální realita, ale kamera navíc snímá okolí diváků a reálné prostředí doplňuje virtuálními prvky. V Křehkém domově sledujeme změnu poklidné domácnosti na ukrajinském venkově v domácnost zničenou válkou,“ popisuje svůj počin Moravec.
A pár čísel: do 3. listopadu nabídne dokumentární Jihlava přes 340 filmů, z toho 129 ve světové, 23 v mezinárodní a 11 v evropské premiéře.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.