Divadlo evropských regionů

21. červen 2011

V Hradci Králové skončil 17. ročník Divadla evropských regionů. Festival s mezinárodní účastí začal v úterý 21. června a trval přesně deset dní, během nichž se uskutečnilo okolo 220 představení.

Ta proběhla nejen na prknech kamenných divadel, jako je např. Klicperovo divadlo nebo Divadlo Drak v Hradci Králové, ale byla připravena i představení pod širým nebem.

Z představení Marná lásky snaha

Součástí festivalu byly již tradičně také doprovodné akce – umělecké dílny, koncerty, výstavy, profesní setkání divadelníků, debaty a besedy či setkání s legendami českého divadla.

Z představení Největší poklad

O průběhu festivalu jsme pravidelně informovali ve vysílání Mozaiky. Aktuální rozhovory a reportáže naleznete níže v sekci Související články.

Na programu prvního dne festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové byla představení Klicperova divadla Marná lásky snaha a inscenace brněnského Divadla Neslyším Největší poklad, ve studiu Divadla Drak odehrál své představení Ninja a jiné kousky japonský loutkář Nori Sawa.

Z představení Pedrolínův sen

Slavnostní zahájení festivalu obstaral v úterý 21. června v 19 hodin na hlavní scéně Klicperova divadla pražský Činoherní klub s manželskonemanželskou povídkou Léda. A ještě ve 22 hodin se před Divadlem Drak odehrálo drakovské představení Pedrolínův sen.

Z představení Misantrop

Ve středu 22. června byla na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové vrcholem bezesporu inscenace Moskevského divadla na Tagance Dobrý člověk ze Sečuanu v režii Jurije Ljubimova. Hrála se na hlavní scéně Klicperova divadla.

Z představení Komunismus

Tentýž den nabídlo mezinárodní uskupení Nie představení s názvem Moře, a to ve studiu Divadla Drak. V Amátce se hrálo představení Pražské legendy souboru Geisslers Company Praha a na prknech Draku pohádka Slavík, kterou přivezlo polské divadlo Baj Pomorski z Toruně.

Ve čtvrtek 23. června vystoupily na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové dva ostravské soubory. Odpoledne uvedlo ve Studiu Beseda Divadlo Petra Bezruče hru Martina Františáka Nevěsta. V 17 hodin začala ve Studiu Draku Dívka s pomeranči, se kterou přijelo Divadlo loutek. Večer přišla na hlavní scéně Klicperova divadla na řadu Korespondence Voskovce a Wericha Divadla Reduta a Národního divadla Brno. A pak ještě venku před Divadlem Drak vystoupilo Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry s představením Žena, pánboh, čertisko a sedem zakliatych.

Fausta a Markétku hrálo v pátek 24. června ve Studiu Beseda Městské divadlo Mladá Boleslav a hned dvakrát byla k vidění slovenská verze představení Jánošík. Ve studiu Divadla Drak s ní vystoupilo Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry. V 19 hodin začalo na hlavní scéně Klicperova divadla představení Dejvického divadla z Prahy Dealer´s Choice a o půl desáté večer před Divadlem Drak Božská komedie Bábkového divadla ze Žiliny.

Program festivalu Divadlo evropských regionů pokračoval také o víkendu. V sobotu 25. června uvedlo brněnské Divadlo Husa na provázku představení podle Michaila Bulgakova Maestro a Markétka, které režíruje Vladimír Morávek. Divadlo Drak odehrálo například Červenou karkulku, Pedrolínův sen, inscenace Jak si hrají tatínkové, Zlatovláska podle Magdaleny Dobromily Retigové a také kolektiv divadla pozval Do Draku bez fraku, což je název drakovské kolektivní improvizace. Neděle 26. června byla Dnem Radošínského naivního divadla. Bratislavští divadelníci přivezli představení Nesladím.

V pondělí 27. června vystoupilo domácí Klicperovo divadlo ve Studiu Beseda. Na programu byla hra Král je panna. Později začalo venku před Divadlem Drak představení Karavan jede belgické divadelní skupiny Arts Nomades spojené s workshopem. Večer zahrála francouzská Společnost Iriny Brook hru podle Cervantese Somewhera... La Mancha. A diváci se mohli vypravit také do Divadla Drak na představení Amberville Divadla Alfa Plzeň.

Úterý 28. června patřilo Dnu Klicperova divadla. Ve Studiu Beseda byl na programu Klub autistů a na hlavní scéně Klicperova divadla to byli Světáci, které režíroval Vladimír Morávek. Na prknech Divadla Drak se odehrálo představení Divadla loutek Guliwer z Varšavy Planeta Football a ve studiu Divadla Drak ještě společné představení Divadla Alfa Plzeň a portugalského Divadla O Bando s názvem Pirat 07.

Ve středu 29. června večer vystoupilo na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové Slovenské komorní divadlo Martin s Moliérovým Misantropem na hlavní scéně Klicperova divadla. Ve studiu Divadla Drak nabídla pražská DAMU představení V kůži Alfreda Schwartze. Přímo na prknech Draku zahrálo Dejvické divadlo z Prahy inscenaci Modrovous a ve Studiu Beseda se představilo Moravské divadlo Olomouc s hrou Jana Procházky Ucho.

Festival Divadlo evropských regionů skončil ve čtvrtek 30. června. V níže uvedených reportážích a rozhovorech si můžete jeho průběh připomenout.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio