Digitální kurátoři. Nové programy dokážou prohlížet a analyzovat téměř neomezené množství obrázků
Pojetí práce kurátora rozšiřují dva tuzemské programy, které fungují na bázi umělých neuronových sítí. Digitální kurátor, se kterým pracuje Lukáš Pilka, dokáže bleskurychle procházet rozsáhlé digitalizované databáze výtvarných děl starých mistrů a detekovat v nich specifické objekty.
Projekty Digitální kurátor i Nový archivář vzbuzují hodně otázek, což je podle mě základ úspěchu.
Barbora Čápová
Jeho kolega Nový archivář, kterého v rámci projektu Černá skříňka programoval Štěpán Miklánek, se pro změnu pokouší uchopit a roztřídit asi tisícovku výstupů současných umělců reagujících na pandemickou krizi. Výčet nových pojetí kurátorské praxe rozšiřuje Barbora Čápová, která se v rámci doktorského studia zabývá současnými a často hybridními kurátorskými strategiemi.
Strojové oko se dívá na obraz nebe s mraky a vidí slona
Využívání pokročilých digitálních nástrojů, digitalizace sbírek i prezentace současných děl na internetu přináší oboru dějin umění a oblasti vizuální kultury nový rozměr. Lukáši Pilkovi se podařilo k dnešnímu dni shromáždit digitální sbírku obrazů, která čítá téměř dvě stě tisíc položek. Skrze Digitálního kurátora v nich může detekovat různé formální a obsahové vlastnosti, vytvářet jakési digitální výstavy a získávat zajímavá statistická data.
Můj Digitální kurátor, který je poháněný strojovým učením a počítačovým viděním, si může prohlížet prakticky neomezené množství obrázků.
Lukáš Pilka
Výzkumný projekt Černá skříňka–Nový archivář, na kterém vedle Štěpána Miklánka pracovala Jana Horáková, Marika Kupková a Pavel Sikora, představuje i výstava HUMAIN navazující na stejnojmennou konferenci, která se konala 19. září 2020 v Brně. Samotná výstava je k vidění do 4. října v brněnské galerii Industra.
Hudební výběr: Eliška Vidomus
Všechny skladby originálním způsobem reinterpretují a aktualizují hudbu od středověku po současnost.
Související
-
Jak naše každodenní rozhodování ovlivňují robotičtí dramaturgové internetu čili algoritmy?
Dá se hovořit o tom, že jsme se již dostali do věku algokracie, tedy nadvlády algoritmů?
-
Jak současné technologie mění podobu světa, která nám roste před očima?
Denně pijeme koktejl realit. Jak se jeho složení mění s příměsí virtuální reality a umělé inteligence? Jak lze skrze umění a design nahlédnout za horizont?
-
Nechtějme se vrátit do normálu, nic takového neexistuje, říká filozof Lukáš Likavčan
Jak vidí budoucnost filozof a teoretička umění? Můžeme do ní promítnout i něco pozitivního ze zkušeností se zpomalením společnosti?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.