Čtyři ženy Alexandra Makedonského. Komediální apokryf Lenky Procházkové
Na velké historické postavy se neškodí čas od času podívat v komickém světle. Spisovatelka Lenka Procházková se takto podívala na slavného dobyvatele ve své hře Čtyři ženy Alexandra Makedonského. Komediální apokryf o tom, že povaha diktátorů (bohužel) a žen (naštěstí) se v historii nemění, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Alexandr Makedonský proslul jako největší a nejúspěšnější vojevůdce lidské historie. Když v necelých 33 letech umíral, byl panovníkem říše, která se rozkládala na většině Řekům tehdy známého světa.
Velkým a dlouholetým protivníkem Alexandra Velikého byl perský král Dareios III. Vzájemná střetnutí, ze kterých perský panovník několikrát šťastně vyvázl, když se zachránil útěkem, nakonec uvrhla do Alexandrova zajetí čtyři ženy Dareiova rodu: královu matku, jeho krásnou ženu Stateiru a dcery Roxanu a Dafné.
S tak silným trumfem teď Alexandr určitě přinutí Dareia, aby kapituloval před makedonskou mocí. Jenže perský panovník se k ničemu takovému nemá a urozené ženy nehodlají nečinně čekat, jak boje mužů dopadnou. Mají svoje plány a nebojí se je prosadit.
Česká spisovatelka, scenáristka a dramatička Lenka Procházková se rozhodla vylíčit pozadí velkým mužských dějin s ženskou ironií a odstupem. Její komediální apokryf v roce 1991 režíroval Ivan Chrz, který do hlavních rolí obsadil Oldřicha Víznera, Květu Fialovou, Ilju Racka, Josefa Somra, Antonína Molčíka, Stellu Zázvorkovou, Janu Štěpánkovou, Danu Batulkovou, Sylvu Sequensovou…
Související
-
Anna Saavedra: Dům U Sedmi švábů. Příběh magické stavby, kterou se majitel rozhodl zdemolovat
Původní rozhlasová hra o historii, magické síle i prozaickém konci nejstaršího brněnského pavlačového domu s Janou Strykovou, Pavlou Beretovou nebo Vladimírem Javorským.
-
Iva Peřinová: Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla
Životní příběh muže, na jehož pohřbu bylo pražské hasičstvo 12. srpna 1881, kdy vzplanulo Národní divadlo. Účinkují Jiří Štěpnička, Otakar Brousek ml., Jiří Lábus a další.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.