Co všechno různým lidem nabízí stejná skladba? Sedm důvodů, proč poslouchat vážnou hudbu
Hudbu lze používat jako komunikační jazyk mezi lidmi, kteří by si jinak nerozuměli, i jako účinný léčivý prostředek (bohužel nikoli hrazený pojišťovnou). Hudba z nás vychovává lepší lidi, zvláště když s ní začneme včas, její hodnoty jsou trvalé. Je schopna za nás mluvit, když slova nestačí, a její nespornou výhodou je, že ji nemusíte poslouchat, když nechcete. Pak ale nevíte, o co přicházíte. Připravil a uvádí šéfredaktor hudební stanice D-dur Lukáš Hurník.
Hudba je dosti abstraktní fenomén a její užitečnost se špatně měří. Dnes potkáváme spoustu lidí na důležitých pozicích, kteří nedokážou posoudit hodnotu čehokoli, pokud nemají k dispozici statistiky, SVOT analýzy, KPI a grafy. Ale hudba se excelovým tabulkám vzpírá. Některá skladba je hodnotná svou průzračností, jiná svou vrstavnatou komplikovaností. Jedna je emotivní, u druhé vůbec nelze určit, jestli je veselá nebo spíš smutná. A ještě ke všemu můžou jednu a tutéž skladbu posuzovat lidé z různých úhlů pohledu. Pro každého z nich bude hudba užitečná jinak.
Související
-
Hudba pro gurmány. Lukáš Hurník uvádí Polední koncerty k prostřené tabuli
Telemann, Mozart, Wagner, Bach nebo Puccini. Vyberte si z pěti Poledních koncertů, které mají společné téma – hudbu nejen k pokrmům a nápojům, ale také o nich.
-
Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Polední koncerty nabízí hudbu o hrdinech
Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Výběr ze skladeb, které mají co do činění s odvahou, nás čeká při Poledních koncertech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.