Co všechno různým lidem nabízí stejná skladba? Sedm důvodů, proč poslouchat vážnou hudbu

29. říjen 2023

Hudbu lze používat jako komunikační jazyk mezi lidmi, kteří by si jinak nerozuměli, i jako účinný léčivý prostředek (bohužel nikoli hrazený pojišťovnou). Hudba z nás vychovává lepší lidi, zvláště když s ní začneme včas, její hodnoty jsou trvalé. Je schopna za nás mluvit, když slova nestačí, a její nespornou výhodou je, že ji nemusíte poslouchat, když nechcete. Pak ale nevíte, o co přicházíte. Připravil a uvádí šéfredaktor hudební stanice D-dur Lukáš Hurník.

Hudba je dosti abstraktní fenomén a její užitečnost se špatně měří. Dnes potkáváme spoustu lidí na důležitých pozicích, kteří nedokážou posoudit hodnotu čehokoli, pokud nemají k dispozici statistiky, SVOT analýzy, KPI a grafy. Ale hudba se excelovým tabulkám vzpírá. Některá skladba je hodnotná svou průzračností, jiná svou vrstavnatou komplikovaností. Jedna je emotivní, u druhé vůbec nelze určit, jestli je veselá nebo spíš smutná. A ještě ke všemu můžou jednu a tutéž skladbu posuzovat lidé z různých úhlů pohledu. Pro každého z nich bude hudba užitečná jinak.

autor: LH
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.