Co stojí za výjimečnými rockovými fotografiemi Milana Říského?
Plzeňský fotograf Milan Říský je dnes jedním z nejlepších koncertních fotografů v republice. Jako jediný Čech je už pár let oficiálním fotografem festivalu Rock im Park v německém Norimberku. Před pražskou vernisáží jeho koncertních fotografií jsme si povídali o specifikách focení hudebních vystoupení i o tom, zda má fotograf s drahou technikou ještě náskok před řadovým návštěvníkem koncertu se smartphonem v ruce.
Pod pódium chodil Milan Říský už nějakou dobu, fotografický aparát s sebou začal tahat až posléze. „Dostat se do pitu, to znamená do prostoru pod pódiem určeným zástupcům médií a ochrance není zas tak těžké. Nabídl jsem se jednoho dne, že nafotím klubový koncert v plzeňském Divadle pod lampou a od té doby počítám svou fotografickou kariéru,“ vzpomíná na začátky kariéty strakonický rodák. „Neměl jsem žádný vzor ani odbornou literaturu, podle které jsem se učil. Vše šlo metodou pokusu a omylu.“
Dnes už používá jiný fotografický aparát a postupně pracoval pro tištěná i internetová média. „Mezi nimi nejsou po technické stránce žádné rozdíly,“ odhaluje Říský. Během hovoru mluvíme o zhoršené situaci s focením na koncertech, kdy profesionálům je často vyhrazena na focení jedna nebo dvě fotografie, často se v poslední době stává, že fotograf může fotit pouze z druhé stany sálu.
O podmínkách focení na koncertech v klubech i na festivalech, o tom, jak fungují vztahy mezi hudebními fotografy v České republice, o rozdílu mezi podmínkami focení doma a v zahraničí, nebo jak se člověk dostane k focení celého turné jednoho interpreta si povídal Pavel Zelinka v hudebním speciálu ArtCafé s Milanem Říským v předvečer vernisáže jeho koncertních fotografií v pražském Rock Café, která musela být kvůli šíření koronaviru po třech dnech uzavřena.
Související
-
„Byl to cizinec, který k nám skvěle zapadl,“ řekla o Ivanu Královi Patti Smith
Hrál s Iggy Popem nebo Patti Smith. Na české scéně se prosadil jako sólový hudebník i jako producent. Kytarista, zpěvák, skladatel podlehl ve věku 71 let rakovině.
-
Sláva amatérské fotografii! Pražská výstava rekapituluje, jak se Češi učili zacházet s foťákem
Výstava Sláva amatérské fotografie v Národním technickém muzeu připomíná, že od vzniku prvního českého amatérského fotoklubu letos uplynulo 131 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.