Česká Noc divadel se stala největším svátkem svého druhu v Evropě

Noc divadel 2018
Noc divadel 2018

V sobotu 17. listopadu se více než 100 divadelních institucí po celé České republice zapojí do Noci divadel. Nabídnou představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny či performance. Téma letošního ročníku je česko-slovenská divadelní spolupráce.

Formát Noci divadel vznikl původně v roce 2008 v Chorvatsku a postupně se rozrostl i do dalších zemí. „V současnosti jsou zdravým jádrem akce kromě nás a Chorvatů, ještě slovenští, rakouští a bulharští kolegové,” zhodnotila v pořadu ArtCafé teatroložka Martina Pecková-Černá.

Noc divavel 2016 ve Stavovském divadle

Letos, kdy se u nás koná Noc divadel po šesté, se po celé republice zapojilo do akce přes třicet měst. „Česká Noc divadel se za šest let své existence stala bezkonkurenčně největším svátkem divadla v rámci evropské Noci divadel,” říká teatroložka.

Letošní Noc divadel přinese na pět set událostí po celé republice

Celkový počet plánovaných akcí vystoupal na pět set, mnohé z nich přináší i téma letošního ročníku: česko-slovenská divadelní spolupráce. Koordinátor akce české Noci divadel, Institut umění – Divadelní ústav (IDU), si ve spojení s tématem připravil speciální program pro celou rodinu. Návštěvníci budou moci objevovat tajemná zákoutí historické budovy IDU, kam se běžně nedostanou, ale i zákoutí česko-slovenské historie, a to té nejen divadelní.

Divadlo Polárka uvádí program na téma českoslovenští spisovatelé

Fotografie z hudebně-scénického čtení ke stému výročí republiky v Polárce.

V Praze je účast divadel letos nadprůměrná, do Noci divadel se zapojí 52 institucí. Velmi zajímavý program ale nabízí také ostatní městská divadla po celé republice. Brněnské divadlo Polárka, která si v současnosti drží punc alternativní scény pro děti, chystá celovečerní program Českoslovenští spisovatelé. „Vybrali jsme čtyři československé spisovatele (Karel Čapek, Vladislav Vančura, Ivan Martin Jirous a Václav Havel), kteří se nám také vážou i k tématu naší celé sezóny, kterým je hrdinství,” říká umělecký šéf divadla Polárka Jan Cimr. „Snažíme se přesahovat rámec představení, které končí potleskem. I potom u nás může divák zůstat a něco zažívat, zážitek reflektovat dál a rozvíjet,” představuje atmosféru divadla Polárka. Ne všechny události konané v rámci Noci divadel jsou ovšem spjaté s hlavním tématem.

Spitfire Company se během Noci divadel rozloučí s představením One Step Before The Fall

Markéta Vacovská s Lenkou Dusilovou v sobotu v pražském divadle Ponec odehrají naposled úspěšné představení One Step Before The Fall. „Říkaly jsme si s Lenkou, že v nejlepším je čas přestat. Zájem o představení stále trvá z české i evropské scény, ale pro nás to bylo šest let tak intenzivně naplněných, že se potřebujeme posunout o krok dál,” svěřuje se tanečnice a choreografka Markéta Vacovská.

Derniéře bude předcházet moderovaná diskuse s tvůrci představení v rámci Evropského dne diváků a diváci se budou moci zúčastnit také otevřené zkoušky před představením.

Poslechněte si celé divadelní ArtCafé, kde Pavel Klusák představil novou desku Yoko Ono. Deska se jmenuje Warzone a podle Klusáka se díky ní Yoko Ono stala zřejmě jedinou pětaosmdesátiletou osobností, která přichází s mezinárodně reflektovaným albem plným nového materiálu.

Spustit audio

Související