Čepobití nad Prahou aneb Ve vojenské hudbě život Čechů

3. leden 2023

Jak již název naznačuje, pořad slibuje výlet do historie vojenské hudby a jeho hlavní osou bude nedávno vydaný kompaktní disk Čepobití nad Prahou. Přiblíží ho autor pořadu Viktor Velek spolu s hosty, tj. dirigentem Václavem Blahunkem a muzikologem Josefem Šebestou.

První jmenovaný je podepsán pod hudebním výkonem Hudby hradní stráže a Policie ČR, druhý pak pod dramaturgií a hudební režií. Nahrávka je unikátním pokusem o rekonstrukci hudební podoby kdysi běžného rituálu tzv. čepobití. Pořad v úvodu přináší přiblížení role vojenské hudby v 19. století a pak řadu souvisejících komentářů. Nechybí ani ohlédnutí za nahrávacím procesem.

autor: Viktor Velek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.