Bylo by fajn jednou za čas uspořádat dirigentskou soutěž. Ať víme, jaké talenty tu máme, říká debutantka Pražského jara Alena Hron

6. říjen 2023

Odmala hrála na housle, zpívala, interpretovala lidovky a po vzoru písničkáře Owena Palletta pracovala s looperem. Když pak ale na konzervatoři zakusila dirigování sboru, okamžitě věděla, že tohle je její cesta. Sází na autentičnost, zásadní byl pro ni konkurz na asistenta dirigenta Janáčkovy filharmonie, vystoupení na letošním Pražském jaru a také mistrovská studia v Curychu. Vycházející hvězdu dirigentské scény Alenu Hron ve Vizitce představila Renáta Spisarová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.