Božena Benešová: Věra Lukášová. Hra o konci dětství a nástrahách dospívání
Jedna z posledních povídek české spisovatelky Boženy Benešové (1873–1936), která se nakonec stala jejím nejznámějším a nejoceňovanějším dílem. Novela Věra Lukášová poprvé vyšla časopisecky na přelomu let 1935/36. Líčí s mimořádnou empatií vnitřní svět jedenáctileté dívky na prahu dospělosti, která ji láká a děsí zároveň. Reprízu ke 150. výročí narození autorky poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Mladičká Věra Lukášová je sirotek, od útlého dětství vyrůstá jen s babičkou. Nezná podobu vzájemnosti a láskyplného vztahu, který by jí mohli ukázat vlastní rodiče. S pěstounkou má komplikovaný vztah, nejen proto, že stará žena žije především v minulosti. Babička nade vše milovala svého syna a nikdy se nesmířila s tím, že se oženil s Věřinou matkou.
Osamělá dívka se utíká do svých fantazií, s reálným světem se často dostává do křížku. Potýká se s vrstevnicemi, s divokým, ale zároveň věrným kamarádem Jaroslavem. Její bojovná povaha a dětská naivita ji nakonec přivede do bytu ctitele mladých slečen, naoko spořádaného a vzdělaného starého pana Lába, který má s dívkou ty nejhorší úmysly. Věra zažije šok z poznání, co všechno se může skrývat za zavřenými dveřmi dospělých.
Rozhlasová inscenace vychází z divadelní dramatizace Emila Františka Buriana, který je zároveň autorem hudby. Režisér Josef Henke do čtyř postav komorného příběhu obsadil Kláru Jernekovou, Blanku Waleskou, Jaroslava Kepku a Zdeňka Hodra.
Související
-
František Pavlíček: Dávno, dávno již tomu. Zakázaná hra o Boženě Němcové pro Vlastu Chramostovou
Monodramata o cestě Boženy Němcové napříč úskalími doby, mileneckých vztahů i nezdařeného manželství s podtitulem Zpráva o pohřbívání v Čechách.
-
Miroslav Stuchl: Jenovéfa. Adaptace loutkové hry o životě a utrpení hraběnky Jenovéfy z Brabantu
Vedle „Doktora Fausta“ a „Dona Šajna“ patřila k nejrozšířenějším loutkovým hrám historie o Jenovéfě z Brabantu, která patrně skutečně žila kolem roku 732 po Kr.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.