Bohuslav Brouk: Sport – stoupa života

2. leden 2021

Esej českého psychoanalytika, sociologa a člena Skupiny surrealistů v ČSR. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Aleš Procházka
Připravil: Petr Turek
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: 2002

Jak už naznačuje název pořadu z cyklu Esej - Sport - stoupa života, v dnešní době, kdy panuje kult úspěchu a nejvyššího výkonu, působí text českého psychoanalytika, sociologa a člena Skupiny surrealistů v ČSR, bytostného ironika Bohuslava Brouka (1912-1978), jako blesk z čistého nebe, jako provokativní zamyšlení nad sportovním šílenstvím.

Text vyšel původně vlastním nákladem v Praze roku 1938. Z knihy Bohuslav Brouk: Autosexualismus a psychoerotismus (Odeon, Praha 1991) připravil Petr Turek. V režii Ivana Chrze účinkuje Aleš Procházka.

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.