Blaga Dimitrovová: Lavina. Tragický příběh z bulharských hor je podobenstvím o tíži lidského údělu
Konec roku 1965 trávila bulharská básnířka a spisovatelka Blaga Dimitrovová na horské chatě Rai pod vrcholem hory Botev ve společnosti horolezců. Poslouchala jejich vyprávění o dobrodružných vysokohorských výstupech, ale také o smrti kolegů a přátel, kteří se z hor už nikdy nevrátili. Jeden z příběhů ji inspiroval k sepsání filmového scénáře a později také úspěšného románu s názvem Lavina, který poprvé vyšel v roce 1971. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Velkou událostí zimy roku 1965 se v Bulharsku stala lavina, která spadla na svahu hory Orleto 16. prosince. Zasypala výpravu šestnácti horolezců, z nichž jedenáct pod sněhem zemřelo. Dodnes je považována za největší tragédii bulharského horolezectví.
Blaga Dimitrovová: Lavina (ukázka)
Autorka v něm složila poctu obětem neštěstí a na základě jejich příběhu vytvořila velmi působivé podobenství o lidské odvaze a touze vzdorovat nepřízni přírody a překonat sebe sama.
Související
-
Putování kolem Kraví hory. Zamyšlený pohled Josefa Kroutvora na Novohradské hory
Nedávný laureát Ceny Jaroslava Seiferta, básník, spisovatel a historik umění Josef Kroutvor se ve své útlé knížce z roku 2019 věnuje lesním krajinám, lidem a příběhům.
-
Petr Placák: Cestou za dobrodružstvím. Putování po slovenských horách v druhé půli osmdesátých let
Realistický svět cestopisných črt, v nichž si vypravěč všímá současné krajiny i jejích rozměrů historických, se proměňuje v imaginativní svět tajemna a dobrodružství.
-
Johannes Urzidil: U hranic. Dvanáctileté dívce se nadpřirozené schopnosti stávají zkázou
Otti Stifterová žije uprostřed šumavských hvozdů. Od ostatních dětí se ale velmi odlišuje. Má neobvyklé nadání, které hraničí až s nadpřirozenými schopnostmi.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.