Bez Palachova činu by razance odporu v roce 1989 nebyla tak silná, říká Eva Kantůrková

Viktor Zavadil ve filmu Jan Palach
Viktor Zavadil ve filmu Jan Palach

Dnes je to přesně padesát let, co se na pražském Václavském náměstí polil benzínem a zapálil student Jan Palach.

Jan Palach zemřel o tři dny později, 19. ledna 1969. Svým činem chtěl probudit národ z počínající odevzdanosti a postupného přijímání potupné situace po sovětské okupaci Československa v srpnu 1968 a pozdější parlamentní legalizaci pobytu sovětských vojsk u nás. 

Pohnutky Jana Palacha k jeho statečnému činu ukazuje film Roberta Sedláčka Jan Palach, který před pár dny odvysílala Česká televize. Scenář k němu napsala spisovatelka Eva Kantůrková.

Myslím si, že bez Palachova činu by razance odporu v roce 1989 nebyla tak silná. Po těch 20 letech jeho čin zapůsobil tak, jak chtěl, aby zapůsobil v momentě, kdy to udělal.

Z filmu Jan Palach

„Než jsem napsala scénář, nastudovala jsem spoustu literatury o dění kolem roku 1968, abych se orientovala v situacích, které jsme popisovali. A pokud jde o Palacha, to bylo horší – když zemřel, bylo mu 20 let, takže jeho život byl velice krátký a na události chudý. Jediný pramen, ze kterého se člověk něco dozvěděl, byla Ledererova knížka, kde Lederer shromáždil všechny údaje, které byly dostupné. Zachovaly se také hodně rozsáhlé policejní protokoly a z nich se také dalo něco získat," popisuje práci na scénáři Eva Kantůrková.

Spustit audio

Související