Benny Golson: Saxofonista bez legata?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03688782.jpeg

Shůry nadaný tenorsaxofonista, skladatel, aranžér a stylisticky vyhraněný improvizátor – ročník 1929 – je dodnes muzikantsky aktivní! Aktuální Jazzissimo čerpá z jeho nejnovějšího alba Horizon Ahead (High Note).

Spolu s trumpetistou a křídlovkářem Artem Farmerem vedl bájný The Jazztet (1959–1961). Po pětadvacetileté přestávce svůj znamenitý soubor sólistů, jehož frontline doplňoval trombonista Curtis Fuller, společně znovu na dva roky obnovili.

Mimochodem v šedesátých letech v pražské Redutě hrával místní Jazztet s Laco Deczim a Evženem Jegorovem. Když 7. března zemřel Karel Velebný, Jegorov mu ve strašnickém krematoriu cituplně zahrál Golsonovo requiem I Remember Clifford

Evženu Jegorovovi (1931–1989) jsem se v době prašivé normalizace jednou pochlubil tehdy čerstvou deskou Waynea Shortera Moto Grosso Feio (1970) s poznámkou: „Je to hřích, že se takoví muzikanti k nám nedostanou.“ Jegorov obratem reagoval sarkasticky: „Nakonec je to správný. Museli bychom jít k lopatě.“

Hráčsky se Golson vyhranil už koncem padesátých let minulého století během svého angažmá u Dizzyho Gillespieho a hlavně ve skupině The Jazz Messengers bubeníka Arta Blakeyho. Z Golsonových harmonicky podmanivých a melodicky invenčních skladeb Are You Real, Whisper Not, Killer Joe, Just By Myself nebo Domingo se zrodily jazzové evergreeny, takzvané standardy. Mimochodem zbrusu nestandardní.