Benjamin Kuras: Sebeklamy

Původní lehce absurdní rozhlasová komedie s francouzsko-levičáckými nápěvy.

Poslouchejte na Vltavě 27. září 2014 ve 14 hodin. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam do pátku 3. října 2014.


Spisovatel, novinář, dramatik a překladatel Benjamin Kuras se narodil v dubnu 1944 ve Zlíně, absolvoval filozofickou fakultu Univerzity Palackého, spolupracoval s olomouckým rozhlasem a po srpnové okupaci emigroval do Velké Británie, kde žije dodnes. K 65. výročí založení olomouckého rozhlasu, které si v tomto týdnu na Vltavě připomínáme, uvádíme Kurasovu hru Sebeklamy.

Její děj nás zavádí do Paříže mezi lety 1965 až 1968 a v lehké nadsázce přibližuje vřele rozporuplný vztah spisovatelů Simone de Beauvoir a Jean-Paul Sartra. Ona má milence Che Guevaru, on se pravidelně stýká s přílišným intelektem neoplývající herečkou Wandou, pro niž napsal už šest her.

I navzdory tomu Simone Jean-Paulovi říká: „Celý život dělám všechno proto, abych si vás udržela. Tak strašně jsem po vás vždycky toužila, že jsem si k vám přisnila vlastnosti, které jste nikdy neměl. Abych vás mohla milovat, musela jsem vás obdivovat.“

Natáčení probíhalo vloni a setkali se při něm olomoučtí rodáci Hana Maciuchová (de Beauvoir), Igor Bareš (Sartre) a současní členové činohry Moravského divadla Olomouc Petr Kubes, Tereza Richtrová, Josef Bartoň, Jaroslav Krejčí a mnozí další.

Oni všichni bojovali s pocitem, jak naložit s rozporuplnou ikonou francouzské literatury a filozofie. Zavrhnout ji, znamená nepochopit ji. Leč bezvýhradně ji přijmout nelze...


Osoby a obsazení: Simone (Hana Maciuchová), Jean-Paul (Igor Bareš), Wanda (Tereza Richtrová), Ernesto (Petr Kubes), dále účinkují Kamila Ivanová, Václav Bahník, Jaroslav Krejčí, Josef Bartoň, Olga Kaštická a další Režie: Michal BurešAsistentka režie: Jindřiška ZornováDramaturgie: Hynek PekárekHudbu složil: Richard MlynářZvukový mistr: Zdeněk SlavotínekZvukový design: Lukáš Chyška

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.