BáSnění Zdeňka Volfa

22. srpen 2022

Básně Sylvie Richterové, Zuzany Gabrišové, Francise Jammese nebo Víta Slívy čte a komentuje básník, esejista a editor Zdeněk Volf.

Narodil se v roce 1957 ve Valašském Meziříčí. Maturoval na SZTŠ, obor veterinární v Kroměříži, ale kvůli nepřijetí k dalšímu studiu nastoupil jako inseminační technik na Bruntálsku (1976–1980). Po svatbě se přestěhoval za manželkou, pracoval jako nákupčí dobytka na jatkách v Kroměříži a nyní jako soukromý inseminátor v okrese Brno-venkov, v okolí Mohyly míru. V roce 1982/83 docházel k mimořádnému studiu českého jazyka a historie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (tehdejší UJEP). Věnoval se judu, józe, meditacím, makrobiotice, nakonec však přistoupil k obnově křtu z dětství (1990/91 – charismatická obnova při komunitě Emmanuel v Brně). Je otcem čtyř dcer, bydlí v Brně-Tuřanech.

Zdeněk Volf publikoval v řadě časopisů, sborníků a antologií. Doposud vydal sedm básnických sbírek: Řetězy a ptáci (Arca JiMfa, 1999), K svému (Host, 1999), Stahy (Petrov, 2003), A mrvě prsteny (Protis, 2007), Až na poslední pohled (Barrister & Principal, 2013), Před modlitbou přiložím (Protimluv, 2017), Žasl jsem od pily (Herberk a Weles, 2018), básnický deník Srdcář (Dybbuk, 2008) a esej K individuaci krátké básně / Oknem překladu (Protimluv, 2021).

K vydání připravil pozůstalost prokletého básníka Oldřicha Ludvy Kozlowského Příběh na rozpálené žíly (Sursum, 2007), básnickou antologii na téma zvíře, chlév, dvůr, pastva, jatky Chlévská lyrika aneb Zvířata nám odcházejí ze života (Sursum, 2010) s fotografiemi Jindřicha Štreita, výbor z veršů výtvarníka Petra Veselého Jundrov (Větrné mlýny, 2014), výtvarnou monografii zemřelého přítele malíře a grafika: Ladislav Laštůvka (Pavel Laštůvka, 2016), třetí pozůstalostní sbírku Tomáše Mazáče Kde končí tvé jméno, začíná moje AMEN (Herberk a Weles, 2019) a básnickou antologii Krátká báseň / Pokus o doménu cz (Protimluv, 2020).

Příležitostně píše recenze a eseje.

S autorem připravil Dominik Mačas.
Natočeno v roce 2021.

ÚDAJE O VYDÁNÍ

  • Sylvie Richterová: Poznání (ze sbírky Neviditelné jistoty, Artfórum – Jazzová sekce 1994)
  • Francis Jammes: Modlitba, abych mohl do ráje s osly (z antologie Chlévská lyrika aneb Zvířata nám odcházejí ze života, Sursum 2010, překlad Jiří Reynek)
  • Zuzana Gabrišová: Kluk bez svalů (ze sbírky Ráno druhého dne, Dybbuk 2015)
  • Vít Slíva: Polibek (ze sbírky Ultima Thúlé, nejzazší zem, Host 2018)
  • Zdeněk Volf: Oblouk (ze sbírky Až na poslední pohled, Barrister&Principal, 2013)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?