SERIÁL

BáSnění Radka Malého

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radek Malý

Básník, překladatel, autor knížek pro děti a vysokoškolský pedagog představuje své oblíbené básně.

Radek Malý (*1977) vystudoval germanistiku a bohemistiku. Doposud vydal šest básnických sbírek. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena za sbírku Vraní zpěvy (Petrov, 2002) a dvou Liter ve výročních knižních cenách Magnesia Litera: v kategorii Poezie za sbírku Větrní, zcestné zpěvy (Petrov, 2005) a v kategorii Literatura pro děti a mládež za knihu Listonoš vítr (Albatros, 2011). Přeložil do češtiny poezii Georga Trakla, Ericha Kästnera, Rainera Marii Rilka, Paula Celana, Hugo Sonnenscheina a dalších. Připravil také antologii německé expresionistické poezie Držíce v drzých držkách cigarety a z poezie autorů německého nonsensu sestavil antologii s názvem Malé lalulá.

Čtěte takéRadek Malý: Přes všechny možné rozdíly jsme si podobní

Pro rozhlas napsal původní rozhlasovou hru Hodina mezi vlčicí a psem (premiéra 1. 6. 2017, Český rozhlas Vltava). Drama Pocit nočního vlaku (2006) získalo čestné uznání v soutěži Alfreda Radoka 2007 a Cenu Českého rozhlasu (audiozáznam rozhlasové hry vydal Radioservis, 2009). Jako pedagog a badatel působí na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

S autorem připravila Petra Hynčíková.
Natočeno v roce 2017.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Gottfried Benn: Slepé střevo (ze sbírky Prokletí básníci německé poezie, nakl. Archa, 2017)
  • Georg Trakl: Chlapci Ellisovi (ze sbírky Podzimní duše, nakl. BBart, 2005)
  • Paul Célan: Na Ukrajině, matko, právě sněží (ze sbírky Hroby v povětří / Poezie Bukoviny, nakl. Fra, 2015, překlad Radek Malý)
  • Radek Malý: Nekromance (ze sbírky Festival Praha pije víno, 2016)
  • Radek Malý: Listonoš vítr (nakl. Albatros, 2011)
Spustit audio