BáSnění Pavla Rajchmana. Pardubický básník a editor přednáší své oblíbené básně

7. červen 2024

Do vltavského výběru pro BáSnění Pavel Rajchman vybral – vyjma své vlastní básně – výhradně ženskou poezii, od romantičky Emily Dickinsonové, přes předčasně zesnulou Lenku Galdovou až autorkám současné střední generace.

Připravil: Petr Gojda
Premiéra: 3. 6. 2024

Pavel Rajchman se narodil roku 1958 v Mostě, žije v Pardubicích a dlouhá léta pracoval jako technik a strojvůdce celorepublikové měřicí drezíny (měřil koleje a dbal o jejich bezpečnost). Debutoval roku 1993 knihou básní Apeiron. V letech 2005 až 2011 editoval sborníky 7edm. Zatím poslední sbírku, devátou sbírku s názvem Zboží vydal v roce 2020 v nakladatelství Triáda. Výběr uvedl také Český rozhlas Vltava ve Světu poezie.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Tereza Šustková: Žíznit po ještě větší žízni… Koutnice. Host 2024.

  • Božena Správcová: Vlakem. Povyk. Trigon 2023.

  • Emily Dickinsonová: Neznámému adresátovi 1861. Překlad Eva Klimentová. V zahradě. Aula 1994.

  • Lenka Galdová: Divoký kůň. Torza. Vojtěch Kučera, Brno 1998.

  • Pavel Rajchman: Kde je nad? Androgyn. Český spisovatel 1996.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.