BáSnění Patrika Linharta

19. duben 2022

Oblíbené texty vybírá a komentuje duchcovský básník Patrik Linhart.

Patrik Linhart (nar. 1979), básník, spisovatel, výtvarník, performer a mystifikátor. Narodil se v Duchcově a s krajem severních Čech je spojený dodnes. Absolvoval vysokoškolská studia s titulem inženýr ekonomie. Poté pracoval jako personalista, pomocný úředník, ekonom, středoškolský učitel, sociální pracovník nebo novinář. Od roku 2010 je na volné noze, pracuje jako editor, publicista a korektor. Je zakladatelem projektu Vědeckého studia Stará milenka. Je členem radikálního baletu Vyžvejklá Bambule a souboru Kundí frky. Svého času se pohyboval také v okruhu literární Skupiny XXVI. Zabývá se literaturou fin de siècle, uměním imaginace a hororu a vexilologií. Literární recenze, eseje a glosy publikuje v časopisech Tvar a Host. Jeho tvorbu definuje prožitek severních Čech, imaginace a patafyziky. Ovlivnili ho Jakub Deml, skupina Oulipo, hnutí keltského revivalu a neoromantická poetika kapely Depeche Mode.

Patrik Linhart publikuje pod mnoha pseudonymy: Pavel Jazyk, Patrik Vetrugin, Alexander Nihilovskij, Petr Tygr, Hugo Hugo, Lux von Dux. Knižním debutem byla jeho Čítanka český Jazyk (Velarium, 1998). Dále vydal několik svazků mikropovídek: Měsíční povídky / Opárno (Votobia, 2003), Pro cizince na cestách (Kapucín, 2003), dramatické texty Divadlo Rausaplaus (Větrné mlýny, 2005), mikropovídky a básně Napsáno v trenýrkách (Protis, 2006), vexilologickou historii Británie Vexilologický kabinet britského impéria (Europrinty, 2008), mikropovídky a básně Údolí neklidu (Edice H_aluze, 2009), Běsové budou pokřikovat (Edice H_aluze, 2010), povídky Spící Hrůza (Dybbuk, 2011), Památný den v Duxu (Krásné nakladatelství, 2012), dějiny hororu Vyprávění nočních hubeňourů (Pulchra, 2013), novelu Lunhard (Krásné nakladatelství, 2014), mikropovídky a básně Šílený Trist (Novela bohemica, 2014), mikropovídky z Vídně Vienna Calling (Větrné mlýny 2014), eseje a kritiky Horrory roků (Milan Hodek 2016), román Nonstop amok (Milan Hodek 2017), a welšské mikropovídky a básně Legenda Ysbwriel (Větrné mlýny 2017). Je editorem antologie teplických autorů Údolí neklidu (H_aluze, 2009). Linhartovy texty zhudebnily teplické punkové a industriální kapely.

Žije v Teplicích a Duchcově. Od zákazu kouření v hospodách v České republice usiluje o získání rakouského občanství.

S autorem připravila Petra Hynčíková.
Natočeno v roce 2018.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Patrik Linhart: Mutant na útěku mimo svět (in Linhart, Patrik. Jáma a rypadlo. Nakladatelství Milan Hodek/Paper jam 2018)
  • Patrik Linhart: Ta nejpravější svíčková na celém světě (in Revue Babylon, 14. 7. 2018)
  • Aloysius Bertrand: Scarbo (in Bertrand, Aloysius. Kašpar noci. Překlad Josef Heyduk. Praha: SNKLU, 1965)
  • Daniil Charms: Včera z domu vyšel pán (in Charms, Daniil. Čtyřnohá vrána. Překlad Ondřej Mrázek. Praha, Fragment 1993)
  • Petr Čichoň: Svléká se Andrea (in Čichoň, Petr. Pruské balady. Brno, HOST 2006)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.