BáSnění Moniky Načevy

15. listopad 2021

„V básních hledám čistotu a jednoduchost, a to jsem u Jáchyma vždycky nacházela,“ říká herečka, zpěvačka a šansoniérka Monika Načeva o poezii Jáchyma Topola. Pro vltavské BáSnění vybírá a komentuje i verše svých dalších oblíbených autorů.

Čtěte také

Monika Načeva hraje od šestnácti let divadlo, nejdřív v A-studiu Rubín, pak v HaDivadle Brno, v Divadle Sklep a v posledních letech ji můžeme vidět i v inscenacích Divadla Minor. Hudbou se zabývá od roku 1992 a, jak sama říká, od začátku své pěvecké kariéry zpívá jenom básně.

Prvním krokem, když chci připravit novou desku, je hledání správných slov, které ji budou určovat. Pro mě je deska vždy jedna skladba. Když najdu ta správná slova, tak při práci s nimi, jak si je opakuju a čistím, aby zapadla, abych je mohla zpívat, začínám slyšet melodie a otevřu se tomu hledání hudby. Bez čtení by prostě hudba nevznikla.

Spolupracuje s předními českými hudebníky a literáty Michalem Pavlíčkem, Jáchymem Topolem nebo Sylvou Fischerovou. Vydala alba Na svahu, Milostný slabiky, The Sick Rose, Mami, Tyhle dny, Fontanela, Mimoid, Nebe je rudý, Možnosti tu sou...

S autorkou připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2017.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Sylva Fischerová: Jsou dny, kdy neumím žít (sbírka Krvavý koleno, nakladatelství Petrov 2005, str. 31)
  • Irma Geisslová: Tma (výbor z díla Zraněný pták, nakladatelství Kruh 1978)
  • Karel Hlaváček: Večer teskné nálady (sbírka Ticho touhou znavené, nakladatelství Dokořán 2010, str. 62)
  • William Blake: Viděl jsem kapli ze zlata (přeložil Zdeněk Hron, sbírka Písničky nevinnosti a zkušenosti, nakladatelství BB art 2001, str. 14)
  • Jáchym Topol: Bestie (sbírka Miluju tě k zbláznění, nakladatelství Atlantis 1991, str . 58)
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.