BáSnění Moniky Načevy

27. červen 2022

„V básních hledám čistotu a jednoduchost, a to jsem u Jáchyma vždycky nacházela,“ říká herečka, zpěvačka a šansoniérka Monika Načeva o poezii Jáchyma Topola. Pro vltavské BáSnění vybírá a komentuje i verše svých dalších oblíbených autorů.

Čtěte také

Monika Načeva hraje od šestnácti let divadlo, nejdřív v A-studiu Rubín, pak v HaDivadle Brno, v Divadle Sklep a v posledních letech ji můžeme vidět i v inscenacích Divadla Minor. Hudbou se zabývá od roku 1992 a, jak sama říká, od začátku své pěvecké kariéry zpívá jenom básně.

Prvním krokem, když chci připravit novou desku, je hledání správných slov, které ji budou určovat. Pro mě je deska vždy jedna skladba. Když najdu ta správná slova, tak při práci s nimi, jak si je opakuju a čistím, aby zapadla, abych je mohla zpívat, začínám slyšet melodie a otevřu se tomu hledání hudby. Bez čtení by prostě hudba nevznikla.

Spolupracuje s předními českými hudebníky a literáty Michalem Pavlíčkem, Jáchymem Topolem nebo Sylvou Fischerovou. Vydala alba Na svahu, Milostný slabiky, The Sick Rose, Mami, Tyhle dny, Fontanela, Mimoid, Nebe je rudý, Možnosti tu sou...

S autorkou připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2017.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

Sylva Fischerová: Jsou dny, kdy neumím žít (sbírka Krvavý koleno, nakladatelství Petrov 2005, str. 31)
Irma Geisslová: Tma (výbor z díla Zraněný pták, nakladatelství Kruh 1978)
Karel Hlaváček: Večer teskné nálady (sbírka Ticho touhou znavené, nakladatelství Dokořán 2010, str. 62)
William Blake: Viděl jsem kapli ze zlata (přeložil Zdeněk Hron, sbírka Písničky nevinnosti a zkušenosti, nakladatelství BB art 2001, str. 14)
Jáchym Topol: Bestie (sbírka Miluju tě k zbláznění, nakladatelství Atlantis 1991, str . 58)
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.