BáSnění Ivana Motýla

25. červenec 2022

Básník a publicista Ivan Motýl vybírá své oblíbené verše.

Ivan Motýl (1967), narodil se v Klatovech učitelce Hermině Motýlové a básníku a novináři Günterovi Motýlovi (oba rodiče německého původu). Od šesti let vyrůstal s rodiči v centru Ostravy a u babičky Gertrudy v Ludgeřovicích na Hlučínsku. Dnes žije střídavě v Ostravě a Hlučíně. 

Novinář, editor, literát atd. V roce 1991 vydal básnickou prvotinu Zloděj ve sklenici. Od roku 1992 novinář a publicista (Lidové noviny, Mladá fronta DNES, Týden, Rozrazil, Weles, Ostravan aj.). Pro Český rozhlas Vltava připravuje v roli externisty pořady od roku 2000 (Ostrava cikánská. Tam, kde má pánbůh jen dřevěné příbytky. Ostrava židovská. Já jsem horník aj.), za dvě rozhlasové reportáže dostal ocenění v soutěži Prix Non Pereant.

Čtěte také

Editorsky připravil k vydání několik sbírek (např. Natálie Paterová, Uvnitř kosti duha, 2012) nebo výbor z ostravské poezie 1894 až 2014 Briketa (Větrné mlýny, Brno, 2014). S Janem Balabánem napsal divadelní hru Bezruč?!, kterou inscenovalo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě.

S manželkou Elli provozuje od roku 2000 různé prozatímní galerie (Červený kostel, Rubrum, Wurst), v nichž jsou pořádány „komponované divočiny“, především s literárními hosty. S bratrem Petrem vydával literární časopis Modrý květ (1996/97), spoluzakladatel literární revue Protimluv (2002).

Příležitostný recitátor, který své verše rád kdekoliv vykřičí (festivaly Potulný dělník, Konec léta ve Skalákově mlýně, Tabook v Táboře atd.). Amatérský historik a historický amatér, piják piva a starý žvanil.

S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2018.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:
J. H. Krchovský: bez názvu, Briketa (z výboru ostravské poezie, Větrné mlýny 2013)
Petr Motýl: Na lavičce, Briketa (z výboru z ostravské poezie, Větrné mlýny 2013)
Naděžda Plíšková: Modlitba pivní, Hospodská romantika (Brno: Petrov, 1998)
Janusz Klimsza: Provázím snoubenku do houští rzivé zahrady, V srdci Černého pavouka (z výboru poezie, Olomouc: Votobia, 2000)
Ivan Motýl: báseň z rukopisu
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?