BáSnění Ivana Motýla

16. říjen 2023

Básník a publicista Ivan Motýl vybírá verše svých oblíbených autorů: J. H. Krchovský, Petr Motýl, Naděžda Plíšková a Janusz Klimsza.

Připravila: Marina Feltlová
Natočeno: 2018

Ivan Motýl (1967), narodil se v Klatovech učitelce Hermině Motýlové a básníku a novináři Günterovi Motýlovi (oba rodiče německého původu). Od šesti let vyrůstal s rodiči v centru Ostravy a u babičky Gertrudy v Ludgeřovicích na Hlučínsku. Dnes žije střídavě v Ostravě a Hlučíně. 

Novinář, editor, literát atd. V roce 1991 vydal básnickou prvotinu Zloděj ve sklenici. Od roku 1992 novinář a publicista (Lidové noviny, Mladá fronta DNES, Týden, Rozrazil, Weles, Ostravan aj.). Pro Český rozhlas Vltava připravuje v roli externisty pořady od roku 2000 (Ostrava cikánská, Tam, kde má pánbůh jen dřevěné příbytky, Ostrava židovská, Já jsem horník aj.), za dvě rozhlasové reportáže dostal ocenění v soutěži Prix Non Pereant.

Editorsky připravil k vydání několik sbírek (např. Natálie Paterová, Uvnitř kosti duha, 2012) nebo výbor z ostravské poezie 1894 až 2014 Briketa (Větrné mlýny, Brno, 2014). S Janem Balabánem napsal divadelní hru Bezruč?!, kterou inscenovalo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě.

S manželkou Elli provozuje od roku 2000 různé prozatímní galerie (Červený kostel, Rubrum, Wurst), v nichž jsou pořádány „komponované divočiny“, především s literárními hosty. S bratrem Petrem vydával literární časopis Modrý květ (1996/97), spoluzakladatel literární revue Protimluv (2002).

Příležitostný recitátor, který své verše rád kdekoliv vykřičí (festivaly Potulný dělník, Konec léta ve Skalákově mlýně, Tabook v Táboře atd.). Amatérský historik a historický amatér, piják piva a starý žvanil.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

J. H. Krchovský: bez názvu, Briketa (z výboru ostravské poezie, Větrné mlýny 2013)
Petr Motýl: Na lavičce, Briketa (z výboru z ostravské poezie, Větrné mlýny 2013)
Naděžda Plíšková: Modlitba pivní, Hospodská romantika (Brno: Petrov, 1998)
Janusz Klimsza: Provázím snoubenku do houští rzivé zahrady, V srdci Černého pavouka (z výboru poezie, Olomouc: Votobia, 2000)
Ivan Motýl: báseň z rukopisu

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.