Avokádový toust a sněhová vločka. Poslechněte si pásmo věnované literatuře generace Y
Kdo jsou mileniálové neboli příslušníci generace Y? Proč jsou posměšně označováni jako sněhové vločky, které se při sebemenším náznaku problému rozpustí? Vltavský Večer na téma nabídne bližší pohled na to, co tyto lidi narozené zhruba mezi lety 1982 a 2000 dnes trápí, jak se s těmito problémy vyrovnávají a zejména jak o těchto tématech píšou. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Do tvorby současných českých básníků a básnířek i prozaiků a prozaiček se promítají témata jako klimatická krize, nedostupné bydlení, duševní zdraví, práce, ale třeba i láska, život nebo střet generací. Z médií i úst příslušníků starších generací často zaznívá, že jsou mileniálové rozmazlení, zahledění sami do sebe, neustále si stěžují – ať už na nedostatek peněz nebo zmíněnou krizi bydlení, a že nejsou schopní si najít a udržet solidní práci. Pořad s názvem Avokádový toust a sněhová vločka se vůči těmto zjednodušujícím popisům a nálepkám snaží vymezit a ukázat, že celá problematika je nejen mnohem hlubší, ale také zajímavější.
Dále se pídíme po zodpovězení otázky, zda je možné (nejen) spisovatele takto přísně sešněrovat a označit názvem jediné generace. Na to částečně odpovídá literární vědec a kritik Karel Piorecký ve svém eseji a přednášce s názvem Romantismus poučených snílků.
V pořadu dále zazní úryvky z tvorby Alžběty Stančákové, Nely Bártové, Bernardety Babákové, Emmy Kausc, Terezy Semotamové, Lucie Faulerové, Petra Šestáka, Jana Škroba, Šimona Leitgeba, Radka Štěpánka a Jana Těsnohlídka ml. V rozhovorech s básnířkou Alžbětou Stančákovou a básníky Janem Těsnohlídkem ml. a Radkem Štěpánkem mluvíme o jejich tvorbě, ale také o tom, zda se vůbec cítí jako mileniálové, jak vidí současný svět a jaké problémy sami řeší ve svých textech i v životě.
Související
-
Budoucnost nejistá. Poslechněte si dokument o touhách a možnostech pozdních mileniálů
Mladí lidé často střídají vysoké školy, někdy je ani nedostudují. S tímto fenoménem se potýkám téměř každý den, a to nejen při výběru studijního oboru. Dokážu strávit...
-
Láska není hra, ale strašně těžká práce, říká nad novelou Hry bez hranic Michal Kašpárek
Publicista Michal Kašpárek napsal provokativní sondu do života internetové generace Y.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.