Budoucnost nejistá. Poslechněte si dokument o touhách a možnostech pozdních mileniálů

7. duben 2019

Mladí lidé často střídají vysoké školy, někdy je ani nedostudují. S tímto fenoménem se potýkám téměř každý den, a to nejen při výběru studijního oboru. Dokážu strávit půl hodiny třeba jen při výběru limonády v supermarketu. Začal jsem o tom diskutovat s trojicí mladých respondentů – Jakubem Ruschkou, Martinem Novákem a Eliškou Hájkovou – a nakonec dospěl až k analýze toho, co jsou tužby a možnosti života člověka mé generace – mileniála.

Vítězný radiodokument Prix Bohemia Radio 2019.

„Generace Y neboli mileniálové jsou lidé narození po roce 1984 a mladší. Údajně mají vysoké nároky, jsou sebestřední, nedokážou se soustředit a jsou líní.“ S tímto názorem se setkával americký spisovatel Simon Sinek, jehož proslov spojuje výpovědi jednotlivých respondentů, kteří své údajně vysoké nároky charakterizují vcelku prostě. „Přál bych si mít nějakou volnost ve svém zaměstnání. Nějakej tah na branku, abych mohl být pro tu věc nadšenej,“ svěřil se mi například Jakub se svou představou vysněné budoucnosti, když jsme spolu točili v jeho oblíbené kavárně. Martin poté během naší schůzky Jakuba doplnil: „Nemám nějakou motivaci, abych byl třeba milionář nebo vedl nějakou společnost. Chci mít prostě zaměstnání, který mi umožní chodit do tý práce rád a zajistit dětem všechno, co by chtěly.“ Zda však mohou tohoto snu dosáhnout, tím si ani jeden z nich není v tuto chvíli jist. „To bude strašně ještě záležet, jak se vyvinu. A to nedokážu zodpovědět.“

Eliška, která vidí svou budoucnost ve studiu informačních technologií, vnímá své možnosti z celé trojice nejpozitivněji: „Vždycky se dá najít nějaká práce. Dáte si nějaký školení, nějakou přípravu k tomu zaměstnání a dostanete se…“ Zároveň ale o své generaci dodává, že na nejrůznější tituly klade možná až příliš veliký důraz. „Doufám, že si teďka lidi uvědomí, že jsou potřeba i tyhle lidi, řemeslníci, dělníci, a že není nutný, aby měl každej vysokou školu, protože jinak budeme s vysokou školou muset dělat tohle zaměstnání a podle toho to taky bude vypadat…“

„Tyhle lidi strkáme do unifikovaného korporátního prostředí, které vám nepomůže, nenaučí vás vyrovnat se s problémy a být trpělivý. A oni si myslí, že problém je v nich. Že jsou horší než ostatní, protože se s tím neumí vyrovnat sami,“ prohlašuje Simon Sinek o problémech mileniálů v pracovním procesu. Celým dokumentem jsem se proto snažil nejen zachytit situaci, ve které se má generace nachází, ale zároveň i sebe a své vrstevníky trochu uklidnit a říci, že ač se to tak často nezdá a naše budoucnost je teď nejistá, vše bude dobré…

Autor dokumentu: Vladimír Mareček
Dramaturgie: Brit Jensen

autor: Vladimír Mareček
Spustit audio

Související