Arthur Schnitzler: Anatol. Kdysi skandální hrátky s láskou v sladké Vídni konce 19. století
V době svého vzniku měly milostné pletky hlavního hrdiny aktovek Arthura Schnitzlera skandální příchuť. A to i když se zrodily a odehrávaly ve Vídni, městě s lehce dekadentní pověstí. Od jejich napsání uplynulo víc jak sto třicet let, ale při poslechu zjistíte, že podstata a okolnosti milostných pletek, flirtu, žárlivosti a nevěry se příliš nezměnila. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Průvodní slovo: Jiří Hanák
„Žena je hádanka. Ale jakou hádankou bychom byli teprve my pro ženu, kdyby jí stačil rozum na to, aby o náš přemýšlela,“ říká s cynickou dávkou mizogynie Anatolův přítel Max. Oba mužští protagonisté z příběhů plných ironie nevycházejí nejlépe.
V první aktovce nazvané Osudová otázka se nejistotou sžíraný Anatol odhodlá zhypnotizovat svou přítelkyni Koru, aby zjistil, jestli mu není nevěrná. V epizodě Vánoční nákupy se setká s vdanou ženou „z velkého světa“ paní Gabrielou. Kdysi s ní prožil románek, jenž proti jeho vůli sama ukončila. Ve třetím příběhu s názvem Epizoda sentimentálně prohlíží památky po milenkách a setkává se s jednou z nich, s cirkusovou krasojezdkyní Biankou.
Večeře na rozloučenou je čtvrtou epizodou, v níž se Anatol domnívá, že to bude on, kdo se nečekaně rozejde se ženou jménem Annie. Příběh pátý – Agonie – ukazuje bolestínskou podobu Anatola, milence, kterému po dvou letech tajného vztahu najednou vadí, že se Elsa stále s obdivem vrací ke svému manželovi. Poslední, šestá epizoda, Anatolovo svatební ráno, zastihne hlavního hrdinu v situaci po prohýřeném večírku s temperamentní Ilonou, která se nechce vzdálit z jeho bytu. A on se přitom musí za pár hodin oženit s jinou!
Soubor divadelních jednoaktovek prozaika, dramatika a lékaře Arthura Schnitzlera (1862–1931) vyšel v roce 1893. Vtipné konverzační miniatury jsou dodnes poutavé i proto, že se charaktery postav opírají o věrohodnou psychologii partnerských vztahů a vycházejí také z reálných psychiatrických poznatků autora.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.