Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob

30. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob

Historicky poučená a velmi osobitá nahrávka Vivaldiho houslových koncertů v podání Leily Schayegh a souboru Musica Fiorita. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.

(…) Dobové nástroje, znalosti o historické provozovací praxi, poučený přístup a specializovaný způsob hry jsou dnes u barokní hudby samozřejmostí. Ale málokdo z těch, kdo ji vystudovali a určují dnes svými kreacemi normy a očekávaného ducha staré hudby, si dovolí takovou volnost, jakou předvádí umělecká vedoucí souboru Daniela Dolci. Obě dámy – Schayegh a Dolci – pojaly zvukomalebnou barokní hudbu ve výraze jakoby téměř romanticky. Nebojí se obrovských kontrastů, zpomalení a pozastavení, nebojí se zběsile zemité drsnosti. Nebojí se – v duchu zmíněných doprovodných sonetů – poezie. Vivaldiho Čtvero ročních dob je v jejich pojetí a podání sledem obrazů a až operních výjevů. Tak hodně, že až zapomínáte, že jde o houslové koncerty… A nahrávka má báječný zvuk. Ve kterém vyniká každý z nástrojů. Nejen housle sólistky a dalších kooperujících hráčů na smyčcové nástroje, ale do detailů také nástroje v bohatě obsazeném continuu, ve kterém nelze přeslechnout vedle cembala, theorby, arciloutny a barokní kytary dokonce psalterium. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Glossa.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.