Antonio Gamoneda: Tohle světlo. Literárně-hudební pásmo z veršů španělského básníka
Před devadesáti lety, 30. května 1931, se v Oviedu narodil Antonio Gamoneda, jeden z nejvýznamnějších žijících básníků Španělska, nositel Cervantesovy literární ceny, jehož tvorba je úzce spjata s dobou frankistické diktatury a s odbojem proti ní. Při této příležitosti uvádíme český výbor Tohle světlo. Petr Zavadil byl za překlad veršů oceněn prestižní Cenou Josefa Jungmanna. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
„Světlo jsem viděl pouze v pokojích smrti,“ píše Antonio Gamoneda ve své klíčové sbírce Popis lži, která je součástí výboru Tohle světlo. Veřejného uznání se dočkal teprve po smrti diktátora. Jako básník a esejista, autor téměř dvaceti knih, získal řadu prestižních cen.
Poezie Antonia Gamonedy, vyrůstající z těžkých rodinných i společenských poměrů, je překvapivě jemná. Současně ale, ve vztahu k téměř lyrickým představám, je pečlivě odpozorovaná z reality, evidentně procítěná i protrpěná. Občasná drsná i krutá vyjádření jsou sice dramatická, ale zcela oproštěná od patosu. Básník téměř prozaickým stylem vypráví, ovšem z jeho vyjádření nevzniká příběh, nýbrž vtělená báseň. Jako by slova byla přetavena prožitou radostí i strastí a vznikl z nich nový tvar, surreálný, krásný a útěšný. Krev, nemoc, stáří, agónie, to vše je přítomné v básníkově obrazivosti. Nářek je bolestný, zpěv obdivný. Společně pak tvoří celek básně i vyjadřují plnost života. Stávají se synergickým podílem, spolupůsobícím v pomíjivosti, a přece v nádheře tohoto světa.
„Sebevětší hrůza se pro něj v okamžiku, kdy se vtělí do básně, kdy je prohnána estetickou výhní, stává krásou, útěchou a dokonce rozkoší. (...) Slova jsou krásná těla, která proměňují nebo nahrazují chátrající těla skutečná,“ píše překladatel Petr Zavadil v doslovu knihy, kterou vydalo nakladatelství Fra.
Související
-
Pracovat naplno celý život. Výročí narození Jana Zábrany připomeneme premiérou Osudů z jeho deníků
Píše se 4. červen roku 1931 a v malebné obci Herálec na Vysočině se právě narodila jedna z nejvýznamnějších osobností české literatury.
Nejposlouchanější
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.