Alexandre Dumas st.: Dobrodružství hraběte Lydericha. Hrdinský příběh o přátelství, lásce i zradě

12. prosinec 2020

Před 150 lety, 5. prosince 1870, zemřel francouzský prozaik a dramatik Alexandr Dumas starší. Proslavil se především historickými a dobrodružnými romány. Na Vltavě ho nyní připomínáme četbou z méně známého textu Dobrodružství hraběte Lydericha. V podání Otakara Brouska poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Otakar Brousek
Připravil: Jiří Našinec
Překlad: Jiří Našinec
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: v roce 2004

Alexandre Dumas starší (1802–1870) je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších francouzských autorů 19. století. Jeho světoznámá díla jako Tři mušketýři či Hrabě Monte Cristo si nacházejí čtenáře v dalších a dalších generacích. Dumas však často přebíral i náměty z cizích literatur (Romeo a Julie, Ivanhoe, Robin Hood ad.). K tomuto okruhu prací patří i jeho román Dobrodružství hraběte Lydericha, v němž autor sáhl po látce známé ze staroněmecké Písně o Nibelunzích. Ocitáme se v první půli 7. století. V příběhu o přátelství, lásce i zradě ožívají v postavě prvního flanderského hraběte rytířské ctnosti evropského středověku: udatnost v boji, vazalská věrnost, ušlechtilost mysli, služba dámě a křesťanská víra.

Dumasovo převyprávění staré legendy vyšlo poprvé v originále roku 1842. Český překlad málo známého textu francouzského romanopisce vydalo nakladatelství Vyšehrad roku 1999. Sedmidílnou četbu na pokračování pro rozhlas z vlastního překladu připravil Jiří Našinec. V režii Dimitrije Dudíka účinkuje Otakar Brousek.

autoři: Petr Turek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?