Alena Zemančíková: Jak dostat babičku do exekuce

1. březen 2024

Jedna babička slíbila vnukovi, že až odmaturuje, poletí spolu na Sicílii. To byl leden. Babička objednala letenky za skutečně nízkou cenu (až neuvěřitelně). Systém letecké společnosti nepřijal platbu kreditní kartou. Babičku to nevyvedlo z rovnováhy a zaplatila převodem z účtu. Dostala kód z několika písmen s tím, že ho má napsat do zprávy pro příjemce, a letenky přijdou do týdne. Kdyby ne, má volat na uvedené telefonní číslo.

Letenky do týdne nepřišly, babička tedy volala na uvedené číslo, kde jí nabízeli komunikaci v rumunštině, polštině nebo bulharštině či maďarštině, ale nikoli v češtině. Minuta takového telefonátu stála 14 korun.

Čtěte také

Když se babička proklikala k angličtině, ohlásil se jí po dlouhém čekání na uvolnění linky hlas s neidentifikovatelným přízvukem, který nerozuměl jí ani ona  jemu. Položila to a napsala jim e-mail, kde všechno v angličtině popsala a přiložila potvrzení o platbě. Zákonnou lhůtu jednoho měsíce přetáhli o týden a odpověděli jí, co už jí mezitím došlo, že její platba se nepropojila s rezervací a rezervace tudíž neproběhla. Odpověděla, ať s ní nemluví jako robot, když i od ní chtějí test, že sama robot není, a pořádně ať si přečtou její reklamaci.

Zákonnou lhůtu přetáhli o dva týdny a pak jí napsali, že věc postupují finančnímu oddělení. To se ozvalo za dva měsíce, kdy babička poslala další dvě urgence, na které se jí dostalo hraběcí rady, že měla volat na číslo, na které volala, a udělat všechno to, co udělala.

Finanční oddělení sdělilo, že peníze vrátí, ale že potřebuje mezinárodní bankovní údaje. Poslala je obratem. Od té doby čeká.

Čtěte také

Ceny letenek stoupají a babička ztratí nervy a letenky na Sicílii koupí znovu. A teď už je potřeba přiznat, že si na tu slavnostní cestu za maturitu, kterou vnuk mezitím úspěšně složil, peníze půjčila u takové té nebankovní služby, kde „lidé půjčují lidem úplně s klidem“. A zatímco jejích jednou dvanáct a podruhé dvacet tisíc přistálo na účtech letecké společnosti, zatímco z uvízlých peněz ujídá inflace, nebankovní společnost lidem počítá úroky s klidem. A babičce se ulomí zub.

V tomto bodě nastává v kompozici klidná, pastorální věta. Zubní ordinace nejen že ji vezme okamžitě, ale dokonce jí zub na počkání spraví mladý a plachý ukrajinský zubař, který jí během zákroku velmi tiše sdělí, že to bude stát 5000. Babička je vděčná za spravený zub, zaplatí kartou a na svém účtu se dostane do mínusu. Nebankovní společnosti tím pádem nepřijde splátka. Babiččiny úspory visí někde ve vzdušném prostoru a ona taky přece musí z něčeho žít.

Čtěte také

Ano, nesmíme zapomenout, že mezitím přijde účet za telefon, kde jsou napočítány všechny minuty marného dohadování v angličtině krát čtrnáct, všechny minuty robotických pokynů. Protože si nevšimla, že účet telefonního operátora přesáhl sjednaný limit inkasa a platba neprošla, operátor telefon vypnul. Babička několik dní, než to s operátorem vyřeší, nemůže ke svému účtu, protože kód má v tom vypnutém telefonu. Přijde vyúčtování elektřiny.

Babička není hloupá ani dementní, ještě před pár lety zastávala docela náročné zaměstnání, ale hrozně se jí nechce přiznat vnukovým rodičům, že je na dně a neví, jak dál. Že sice má nakonec letenky na Sicílii, ale jinak vůbec žádné peníze, vypnutý mobil, e-mail plný absurdní korespondence a že jí běží závratné úroky u jedné nebankovní úvěrové společnosti, kterou si zvolila podle reklamy v televizi. Když jí operátor obnoví telefonní spojení, s pocitem hluboké hanby zruší trvalý příkaz Člověku v tísni a předplatné jednoho literárního časopisu, ale to pořád ještě neřeší fakt, že jí dál roste dluh na několika platbách.

Čtěte také

Bytové družstvo ji za nezaplacený nájem (poprvé v životě!) exekutorovi nedá, ale co ta nebankovní společnost? Za částku, která jí u ní naskakuje, by pořídila další dovolenou v Thajsku!

A pak jednoho dopoledne někdo důrazně zazvoní. Babička se vyděsí, že to je exekutor, a přemýšlí, ve kterém šuplíku má rodinné šperky. Ale je to syn, který měl služební cestu kolem, a tak se stavil. Babička, úplně s nervy nadranc, mu všechno řekne (no, všechno ne, ale on to z ní vytáhne) a spolu dají věci do pořádku.

Ale ty peníze za první letenky, které babička zaplatila a nedostala, ty dodneška nemá. A úroky z půjčky u nebankovní společnosti jí taky nikdo neodpustí. A to celé začalo jen nepřijetím platby kreditní kartou, která, na rozdíl od poměrů v nejmenované letecké společnosti, byla úplně v pořádku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.