Albert Vyskočil: Znamení u cest

5. květen 2015

O české kulturní tradici očima katolicky orientovaného spisovatele, literárního kritika a překladatele.

Poslouchejte na Vltavě 5. května 2015 v 15:05. Po odvysílání se esej objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 11. května 2015.


V letošním roce jsme si připomněli 125. výročí narození Alberta Vyskočila, katolicky orientovaného spisovatele, překladatele a literárního kritika.

Po absolvování učitelského ústavu v Praze studoval literární vědu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity a působil jako odborný učitel v Praze. Dlouhodobě spolupracoval s nakladatelstvím Vyšehrad a po roce 1945 byl vydavatelem básnického díla J. V. Sládka. Věnoval se i literatuře pro mládež, přeložil Robinsona Crusoe a v roce 1941 vydal vlastní adaptaci jeho příběhu. Zemřel v roce 1966.

Text znamení u cest pochází ze stejnojmenného sborníku. Text promlouvající košatým a trochu i archaickým jazykem o české kulturní tradici má být krátkou připomínkou málo známé kulturní osobnosti minulého století.


Čte: Tomáš Šolc

Autor: Albert Vyskočil Připravil: Tamara SalcmanováRežie: Miroslav Buriánek

Natočeno v Plzni.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.