Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda

Kapličky v Hostivici ustoupily výstavbě, některé spadly kvůli zanedbání údržby

Ještě před samotnou Hostivicí, prakticky na hranici s Prahou, mohou turisté či poutníci spatřit dvě kapličky – kapli číslo 11, která je přímo pod křížením dálnice D6 a pražského okruhu, na poměrně rušném místě, a pak kapli číslo 12 na ulici Čsl. Armády. Pak poutníky čeká relativně dlouhý kus cesty, kdy nepotkají kapli žádnou – už totiž nestojí. 

Putování si lze ale zpříjemnit přírodními zajímavostmi, jak říká Jiří Kučera. „Jakmile se dostanete nad rybník Strnad a půjdete po trase poutní cesty proti proudu potoka, dojdete k Litovickému rybníku, kde lze spatřit potápku černokrkou.“

Většinu kapliček na území Hostivice zájemci nenajdou. „Stály podél polních cest mezi tehdejšími vesnicemi Hostivice a Litovice. Tyhle vesnice se spojily a byla potřeba rozšířit hlavní cestu, řada z kapliček pohltila zástavba,“ popisuje Jiří Kučera. Další kapličky spadly v polích a padly za oběť zanedbané údržbě. Kapli číslo 18 se před několika lety povedlo z původního materiálu postavit znovu. V historickém centru Litovic stojí mohutná gotická tvrz, přístupná jen výjimečně. Postavili ji po roce 1335.

Po trase původní poutní cesty půjdou turisté v prodloužení Litovické ulice, z údolí potoka vystoupají na náhorní pláň. Směrem k trati se kaple nedochovaly, za tratí pak na procházce podél mladé lipové aleje uvidí zájemci tři poslední kaple poutní cesty.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.