Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda

Kapličky v Hostivici ustoupily výstavbě, některé spadly kvůli zanedbání údržby

Ještě před samotnou Hostivicí, prakticky na hranici s Prahou, mohou turisté či poutníci spatřit dvě kapličky – kapli číslo 11, která je přímo pod křížením dálnice D6 a pražského okruhu, na poměrně rušném místě, a pak kapli číslo 12 na ulici Čsl. Armády. Pak poutníky čeká relativně dlouhý kus cesty, kdy nepotkají kapli žádnou – už totiž nestojí. 

Putování si lze ale zpříjemnit přírodními zajímavostmi, jak říká Jiří Kučera. „Jakmile se dostanete nad rybník Strnad a půjdete po trase poutní cesty proti proudu potoka, dojdete k Litovickému rybníku, kde lze spatřit potápku černokrkou.“

Většinu kapliček na území Hostivice zájemci nenajdou. „Stály podél polních cest mezi tehdejšími vesnicemi Hostivice a Litovice. Tyhle vesnice se spojily a byla potřeba rozšířit hlavní cestu, řada z kapliček pohltila zástavba,“ popisuje Jiří Kučera. Další kapličky spadly v polích a padly za oběť zanedbané údržbě. Kapli číslo 18 se před několika lety povedlo z původního materiálu postavit znovu. V historickém centru Litovic stojí mohutná gotická tvrz, přístupná jen výjimečně. Postavili ji po roce 1335.

Po trase původní poutní cesty půjdou turisté v prodloužení Litovické ulice, z údolí potoka vystoupají na náhorní pláň. Směrem k trati se kaple nedochovaly, za tratí pak na procházce podél mladé lipové aleje uvidí zájemci tři poslední kaple poutní cesty.

autor: Kateřina Havránková
Spustit audio

Související