Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda
Kapličky v Hostivici ustoupily výstavbě, některé spadly kvůli zanedbání údržby
Ještě před samotnou Hostivicí, prakticky na hranici s Prahou, mohou turisté či poutníci spatřit dvě kapličky – kapli číslo 11, která je přímo pod křížením dálnice D6 a pražského okruhu, na poměrně rušném místě, a pak kapli číslo 12 na ulici Čsl. Armády. Pak poutníky čeká relativně dlouhý kus cesty, kdy nepotkají kapli žádnou – už totiž nestojí.
Putování si lze ale zpříjemnit přírodními zajímavostmi, jak říká Jiří Kučera. „Jakmile se dostanete nad rybník Strnad a půjdete po trase poutní cesty proti proudu potoka, dojdete k Litovickému rybníku, kde lze spatřit potápku černokrkou.“
Většinu kapliček na území Hostivice zájemci nenajdou. „Stály podél polních cest mezi tehdejšími vesnicemi Hostivice a Litovice. Tyhle vesnice se spojily a byla potřeba rozšířit hlavní cestu, řada z kapliček pohltila zástavba,“ popisuje Jiří Kučera. Další kapličky spadly v polích a padly za oběť zanedbané údržbě. Kapli číslo 18 se před několika lety povedlo z původního materiálu postavit znovu. V historickém centru Litovic stojí mohutná gotická tvrz, přístupná jen výjimečně. Postavili ji po roce 1335.
Po trase původní poutní cesty půjdou turisté v prodloužení Litovické ulice, z údolí potoka vystoupají na náhorní pláň. Směrem k trati se kaple nedochovaly, za tratí pak na procházce podél mladé lipové aleje uvidí zájemci tři poslední kaple poutní cesty.
Související
-
Klášter sv. Gabriela na Smíchově je mimořádnou ukázkou opomíjeného beuronského umění
Letošní Designblok se konal v prostorách kláštera svatého Gabriela v Praze na Smíchově. Klášter s přilehlým kostelem je unikátním dokladem beuronského umění v Čechách.
-
Botanická zahrada s geniem loci. Učil zde Albert Einstein, část skleníků vybombardovali spojenci
120. výročí otevření Botanické zahrady Na Slupi v Praze poznamenala epidemiologická opatření, novou expozici o mizejících mokřadech tu ale přesto na podzim 2020 otevřeli.
-
Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele
Kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí vzpomíná na ty, kteří se vepsali do dějin středních Čech, obohatili jejich historii i kulturu, a přesto je skoro nikdo nezná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka