Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda

Kapličky najdou turisté u zastávek, v polích i pod dálničním křížením

Na sjezdu z dálnice R6 na Pražský okruh vás možná jako řidiče překvapí pohled na kapličku, která stojí pod složitým silničním křížením. Právě tady se turista či poutník poprvé ocitá mimo hlavní město. Kapli číslo 11 při rekonstrukci před několika lety otočili do původního správného směru – na jih. Nejlépe je kaple dostupná autem (lze zaparkovat přímo u ní) anebo autobusem. Složité silniční křížení prakticky neumožňuje průchod chodcům.

Těžko prostupná průmyslová a dopravní zóna může turistu od cesty odradit – pokud se ale dostane po rušné ulici Čsl. armády ke kapli číslo 12, která je v tuto chvíli podepřená kůly a čeká ji stěhování do klidnějšího místa, může se těšit na cestu proti proudu potoka směrem k soustavě hostivických rybníků. „Kaple č. 12 bude stát u historické cesty vedoucí na Řepy. V tuto chvíli totiž stojí velmi blízko rušné silnice, základy jsou rozpadlé a na tomto místě zůstat nemůže,“ upozorňuje místostarosta Hostivice za nezávislé a zakladatel webu Hostivická historie.cz Jiří Kučera.

Turista může proti proudu dojít až k Litovickému rybníku, kde může spatřit potápku černokrkou, která tu má jediné hnízdiště ve středních Čechách.

autor: Kateřina Havránková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová