Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda

Kapličky vyžadují časté opravy, stojí v krajině vystaveny větru a dešti

O kapličky pečují ze zákona majitelé pozemků, na kterých stavby stojí – to znamená Praha 6, Praha 17, Hostivice a Červený Újezd. „Spolek Poutní cesta Hájek se pak stará o to, aby byly stavby skutečně opečovávány, pořádá veřejné sbírky, o jejichž výtěžek se pak s institucemi dělí, a přispívá tak na jejich opravu,“ říká kurátorka sbírkových a mobiliárních fondů Národního muzea a předsedkyně spolku Kateřina Pařízková, která upozorňuje, že péče o kapličky není snadná.

Kaple mají otevřený výklenek, který je obrácený směrem na jih. Postaveny byly v roce 1720, ke stému výročí loretánské kaple v Hájku. „Kaple nesly obrazy ze života svatého Františka a panny Marie, a to zhruba do konce 19. století, kdy už nebyly udržovány. Pak byly vyměněny za plechové obrazy. Ty ale po 2. světové válce zmizely a od té doby jsou výklenky v kaplích prázdné,“ vysvětluje Kateřina Pařízková. 

Poutní cesta začíná na pražském Pohořelci opuštěním města bývalými městskými hradbami – strahovskou branou. První kaplička je u tramvajové zastávky Malovanka. Pak poutník pokračuje na břevnovskou pláň a západním směrem až do kláštera v Hájku. Zájemci mají k dispozici mapu, kterou vydal spolek Poutní cesta Hájek.

autor: Kateřina Havránková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?