Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda
Kapličky vyžadují časté opravy, stojí v krajině vystaveny větru a dešti
O kapličky pečují ze zákona majitelé pozemků, na kterých stavby stojí – to znamená Praha 6, Praha 17, Hostivice a Červený Újezd. „Spolek Poutní cesta Hájek se pak stará o to, aby byly stavby skutečně opečovávány, pořádá veřejné sbírky, o jejichž výtěžek se pak s institucemi dělí, a přispívá tak na jejich opravu,“ říká kurátorka sbírkových a mobiliárních fondů Národního muzea a předsedkyně spolku Kateřina Pařízková, která upozorňuje, že péče o kapličky není snadná.
Kaple mají otevřený výklenek, který je obrácený směrem na jih. Postaveny byly v roce 1720, ke stému výročí loretánské kaple v Hájku. „Kaple nesly obrazy ze života svatého Františka a panny Marie, a to zhruba do konce 19. století, kdy už nebyly udržovány. Pak byly vyměněny za plechové obrazy. Ty ale po 2. světové válce zmizely a od té doby jsou výklenky v kaplích prázdné,“ vysvětluje Kateřina Pařízková.
Poutní cesta začíná na pražském Pohořelci opuštěním města bývalými městskými hradbami – strahovskou branou. První kaplička je u tramvajové zastávky Malovanka. Pak poutník pokračuje na břevnovskou pláň a západním směrem až do kláštera v Hájku. Zájemci mají k dispozici mapu, kterou vydal spolek Poutní cesta Hájek.
Související
-
Klášter sv. Gabriela na Smíchově je mimořádnou ukázkou opomíjeného beuronského umění
Letošní Designblok se konal v prostorách kláštera svatého Gabriela v Praze na Smíchově. Klášter s přilehlým kostelem je unikátním dokladem beuronského umění v Čechách.
-
Botanická zahrada s geniem loci. Učil zde Albert Einstein, část skleníků vybombardovali spojenci
120. výročí otevření Botanické zahrady Na Slupi v Praze poznamenala epidemiologická opatření, novou expozici o mizejících mokřadech tu ale přesto na podzim 2020 otevřeli.
-
Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele
Kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí vzpomíná na ty, kteří se vepsali do dějin středních Čech, obohatili jejich historii i kulturu, a přesto je skoro nikdo nezná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka