Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda

Kapličky vyžadují časté opravy, stojí v krajině vystaveny větru a dešti

O kapličky pečují ze zákona majitelé pozemků, na kterých stavby stojí – to znamená Praha 6, Praha 17, Hostivice a Červený Újezd. „Spolek Poutní cesta Hájek se pak stará o to, aby byly stavby skutečně opečovávány, pořádá veřejné sbírky, o jejichž výtěžek se pak s institucemi dělí, a přispívá tak na jejich opravu,“ říká kurátorka sbírkových a mobiliárních fondů Národního muzea a předsedkyně spolku Kateřina Pařízková, která upozorňuje, že péče o kapličky není snadná.

Kaple mají otevřený výklenek, který je obrácený směrem na jih. Postaveny byly v roce 1720, ke stému výročí loretánské kaple v Hájku. „Kaple nesly obrazy ze života svatého Františka a panny Marie, a to zhruba do konce 19. století, kdy už nebyly udržovány. Pak byly vyměněny za plechové obrazy. Ty ale po 2. světové válce zmizely a od té doby jsou výklenky v kaplích prázdné,“ vysvětluje Kateřina Pařízková. 

Poutní cesta začíná na pražském Pohořelci opuštěním města bývalými městskými hradbami – strahovskou branou. První kaplička je u tramvajové zastávky Malovanka. Pak poutník pokračuje na břevnovskou pláň a západním směrem až do kláštera v Hájku. Zájemci mají k dispozici mapu, kterou vydal spolek Poutní cesta Hájek.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.