Botanická zahrada s geniem loci. Učil zde Albert Einstein, část skleníků vybombardovali spojenci

24. květen 2021

Jedna z nejstarších univerzitních botanických zahrad v Evropě, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, oslavila v roce 2020 kulaté výročí. Vznikla již v roce 1775, to ale byla na Smíchově, odkud ji kvůli častým záplavám přestěhovali. V ulici Na Slupi v Praze 2 tak slouží studentům i vědcům 120 let. Její cennost je hlavně v bohatství středoevropských bylin – tedy plané květeny.

Všechny epizody

Plánované letošní připomínky výročí, které se měly konat spolu s oslavami sta let od vzniku Přírodovědecké fakulty UK, dostaly komorní ráz – část z nich byla i zrušena. Odborní kurátoři a zahradníci chystali při podzimní oslavě zahájit provoz nové expozice rašeliny a slatiny – ta ale kvůli uzavření zahrady i skleníků stále čeká na své návštěvníky. Na lidi se těší i exotičtí papoušci, kteří jsou zvyklí na společnost a návštěvy jim teď vyloženě chybí. V sedmidílném seriálu se s posluchači projdeme Botanickou zahradou alespoň prostřednictvím mikrofonu Kateřiny Havránkové.

autor: Kateřina Havránková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?