28. ročník MFDF Ji.hlava zná své vítěze. Nejlepší dokumenty jsou Dům bez východu a Prezidentka
Nejlepším tuzemským dokumentem je Dům bez východu Tomáše Hlaváčka, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesla Prezidentka režiséra Marka Šulíka. Ocenění za nejlepší debut získal snímek Šedá zóna Daniely Meressy Rusnokové. Cenu publika dokument Dajori Martina Páva a Nicolase Kourka. Za přínos světové kinematografii byl oceněn přední představitel tchajwanské nové vlny Tsai Ming-liang.
Čtěte také
Česká radost letos čítala 21 soutěžních dokumentů. Nejlepším z nich je podle poroty Dům bez východu režiséra Tomáše Hlaváčka. „Jde o strhující film, který dokázal stmelit materiál natáčený v průběhu mnoha let do celku, ve kterém mizí čas a zůstává přesvědčivě vykreslený obraz individuální zločinnosti i systémových selhání; film, jenž na pozadí vyděračských taktik obchodníka s chudobou zachycuje beznaděj i sílící hlas romských protagonistek žijících v Domě bez východu,“ zní zdůvodnění pětičlenné poroty, ve které zasedli: hudebník a spisovatel Vladimír Merta, estetička Tereza Hadravová, básník a jihlavský vydavatel Aleš Kauer, producentka Pavlína Kalandrová a slovenský filmař Pavol Pekarčík, který si spolu s Ivanem Ostrochovským odnesl hlavní cenu v této kategorii v loňském roce.
Sekce Opus Bonum, která reprezentuje přehlídku současného světového dokumentu, letos uvedla 13 snímků. Z nich vybrala tříčlenná porota snímek Prezidentka slovenského režiséra Marka Šulíka a udělila mu hlavní cenu. „Fascinující a poutavá charakterová studie o pětiletém působení Zuzany Čaputové ve funkci slovenské prezidentky a o tom, jakými etickými a politickými změnami za tu dobu prošla slovenská společnost. Snímek vykresluje osobní a intimní filmový portrét se zvláštním důrazem na genderovou a rodinnou dynamiku a drtivé politické tažení lídra opozice, populistického premiéra Roberta Fica. Dokument umožňuje diváctvu hluboce nahlédnout výzvy, kterým dnes čelí ženy v politice,“ zdůvodnila porota, ve které zasedl australský filozof Robert Sinnerbrink, oceňovaný čínský režisér Xiaoshuai Wang a česká filmařka a hudební skladatelka Eliška Cílková.
Přehlídka dokumentárních filmů končí v Jihlavně v neděli 3. listopadu. Až do 17. listopadu bude více než 150 vybraných snímků z programu letošního ročníku, včetně většiny vítězných filmů, dostupných ve festivalové videotéce Ji.hlava Online.
VÍTĚZNÉ FILMY 28. JI.HLAVY
Kompletní seznam včetně vítězů v dalších kategoriích naleznete na webu MFDF Ji.hlava
Související
-
Za dokumenty do Ji.hlavy. Začíná 28. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů
A je to tady! Kinofilmové se opět vydávají do Jihlavy, která se skrze renomovaný festival zase po roce stává centrem dokumentárního filmu.
-
Festival Ji.hlava posunuje hranice vnímání dokumentárního filmu
Začíná 28. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, ArtCafé představí dva snímky ze sekce Česká radost i program akce.
-
Ještě nejsem, kým chci být. Obživlé fotografie skládají obraz života Libuše Jarcovjákové
Životní i profesní peripetie umělkyně mapuje nový celovečerní dokumentární film Ještě nejsem, kým chci být. Poslechněte si celou recenzi Jany Podskalské.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.