S těmi, kdo dostali byt, jsme slavili, že se jim mění život, říká odborník z filmu Bydlet proti všem
Bytová krize v Česku se už začala týkat i střední třídy, a festival Jeden svět (20. 5.–6. 6.) téma bydlení reflektoval dokumentem Tomáše Hlaváčka Bydlet proti všem.
Film Bydlet proti všem zachycuje vznik pilotního přístupu k sociálnímu bydlení zvaného Housing First. Kromě režiséra filmu Tomáše Hlaváčka u nás v ArtCafé mluvil také Jan Milota, terénní sociální pracovník, který ve filmu vystupuje. „V závažné bytové situaci je u nás přibližně 54 tisíc lidí, z toho 20 500 dětí, většina žije v nevyhovujících podmínkách na ubytovnách,“ uvádí film v úvodu a pokračuje zkratkou brněnské reality. Scénou, kde znepokojení obyvatelé oblasti Červený kopec hromadně podrobují brněnského zastupitele nepříjemnému křížovému výslechu. A to ohledně přestěhování nových obyvatel z ubytovny do prostoru místní bývalé léčebny dlouhodobě nemocných. Hned v úvodu tak vidíme střet zajištěných obyvatel, kteří trpí předsudky a strachem z nových romských sousedů a tak zpočátku proti jejich přesunu protestují.
Jak v rozhovoru poznamenává Jan Milota, nakonec mezi novými sousedy nevznikl na Červeném kopci žádný problém a tento příběh měl téměř happy end. Začít pilotní fázi Housing First a pokusit se tento přístup rozšířit po Brně, však nebylo tak jednoduché. Mnoho brněnských politiků se aktivně vrhlo do boje proti umisťování nejchudších obyvatel do městských bytů.
Housing First
Film popisuje zabydlování prvních padesáti rodin – právě v tom spočívalo testování přístupu Housing First. Nejchudší obyvatele, kteří nemohou za běžných tržních podmínek s ostatními soutěžit o bydlení, chtějí zastánci tohoto přístupu ubytovávat v městských bytech s přidruženou sociální podporou. Nájemníci tak za své byty pravidelně platí, zároveň jsou v kontaktu se sociálními pracovníky, kteří jim pomáhají mít vše potřebné v pořádku a bydlení si udržet.
Čtěte také
„Dneska už jsou takto zabydlené stovky bytů v různých českých městech, projekt se rozletěl do všech krajů,“ říká Jan Milota, který své know how z Brna dnes jezdí předávat do Jihlavy. „V Brně se na tu první padesátku navázalo pětadvaceti bytovým projektem. Magistrát eviduje asi 700 lidí, kteří nemají kde bydlet, takže 25 bytů samozřejmě bezdomovectví nevyřeší, ale to, že město Brno tento program udržuje, znamená určitou naději. V ideálním případě bychom zabydlovali 100 bytů každý rok, ale to bychom potřebovali radikálnější politickou reprezentaci. Za velký úspěch považuji, a je za to třeba brněnskou ODS ocenit, že na těch prvních 50 bytů navázala,“ dodává Milota.
„V Jihomoravském kraji žijí zajištění lidé, ve srovnání třeba se severními Čechami je to v Brně určitě dost jiné. To, že právě tady vznikl tento experiment, přikládám tomu, že město je centrem spodních proudů aktivismu, kontinuálne tu vznikají zajímavé iniciativy a spolky. Jsem rád, že se to stalo právě v Brně,“ dodává režisér filmu Tomáš Hlaváček, který se v Brně narodil. Za svůj film Bydlet proti všem získal na Jednom světě zvláštní uznání poroty a v rozhovoru vysvětluje například i to, že se snažil, aby jeho záběry z ubytoven a provizorních domovů nepůsobily jako „poverty porn“.
Tvůrci film natáčeli 5 let z vlastních prostředků, teprve zpětně spustili crowdfunding. V současné době vyjednávají i účast na filmových festivalech.
Hudbu vybral: Pavel Zelinka
Související
-
Zásadní je setkávání s lidmi. Nový Prostor vychází už dvacet let a hodlá jít svou vlastní cestou
Streetpaper neboli periodikum prodávané bezdomovci a jinými sociálně znevýhodněnými lidmi je specifický fenomén, který má v Česku pouze jediného zástupce.
-
Ukončování bezdomovectví především pro rodiny je v Evropě vzácné, chválí strategii Brna výzkumnice
Jak vypadá sociální práce, která dokáže prolomit bludný kruh bezdomovectví?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.