28. 02. 2008

Mozaika
28. únor 2008

Deníky se dnes ještě významně věnují Oscarům, které byly předány v noci na pondělí. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že soška, kterou získala Markéta Irglová za píseň z filmu Once, včera přiletěla do České republiky. Oceněná hudebnice však zůstala v Americe, drží ji tam povinnosti spojené s propagací úspěšného snímku. Právo píše, že soundtrack k filmu Once Markéty Irglové a Glena Hansarda vede již měsíc domácí žebříček nejprodávanějších alb. Lidové noviny zmiňují, že kvůli pracovnímu vytížení nepřijedou držitelé Oscara zazpívat na ceremoniálu předávání Českých lvů, který proběhne v sobotu.

V příloze Lidových novin Kulturní premiéry najdeme recenzi filmu Tahle země není pro starý, který získal čtyři Oscary a vstupuje dnes do českých kin. Darina Křivánková hodnotí snímek bratrů Coenových plným počtem pěti hvězdiček, píše, že film je formálně brilantní a tematicky sytý, přestože jde pořád jen o historku na téma "násilí plodí zase jen násilí". Dalším článkem s Oscarovou tematikou je rozhovor s Javierem Bardem, který najdeme také v Kulturních premiérách. Tento španělský herec získal Oscara za mužský herecký výkon v hlavní roli chladnokrevného zabijáka Antona Chigurgha ve snímku Tahle země není pro starý. V kulturní rubrice otiskují Lidové noviny rozhovor Dariny Křivánkové s představitelkou filmu Skafandr a motýl, kanadskou herečkou Marií Josée Crozeovou.

Recitál mezzosopranistky Magdaleny Kožené v Brně hodnotí v Hospodářských novinách Vladimír Čech. Považuje ho za výsostný hudební svátek, vyzdvihuje především nonšalantnost a graciéznost ve francouzské části repertoáru, kvalitně Koženou doprovázel Malcolm Martineau. Lidové noviny píší, že pěvkyně si v Brně vysloužila aplaus, spolu s Právem pak informují o tom, že Kožená čeká v červnu druhého potomka.

V Lidových novinách najdeme podrobný rozbor nového alba Jaromíra Nohavici Ikarus. Podle Jany Kačurové je tato deska příjemná, nikoli však zásadní, celkově ji hodnotí třemi z pěti hvězdiček. Připravila také přehled obsahů a nálad všech skladeb na albu a přehled nejbližších Nohavicových koncertů.

Lidové noviny přinášejí zprávu o chystané premiéře Švandova divadla. Prvního a třetího března uvede pražská scéna novou českou hru Magdaleny Frydrychové Dorotka. Drama loni získalo Cenu Evalda Schorma, inscenovat jej bude čerstvý absolvent DAMU Štěpán Pácl.

Vojtěch Čepelák píše v Hospodářských novinách o dokumentárních komiksech Joa Sacca. Dvě z jeho děl - Palestina a Bezpečná zóna Goražde - se nyní dočkaly českých vydání.

Pavel Klusák na téže straně Hospodářských novin informuje o dnešním koncertu londýnských Tunng v Paláci Akropolis. S představiteli britské písňové scény dnes vystoupí Sestry Steinovy.

Mladá fronta Dnes přináší rozhovor s francouzskou spisovatelkou Marií NDiaye, jejíž kniha Čarodějnice vyšla v českém překladu. Alice Horáčková nadepisuje svůj článek titulkem Psaní, to není slabost.

Věra Mišková představuje v Právu chystanou romantickou komedii Marie Poledňákové Líbáš jako bůh.