21. 02. 2008

Mozaika
21. únor 2008
Mozaika

Včera byly vyhlášeny nominace na hudební ceny Anděl Allianz 2007. Informaci o tom přinášejí Hospodářské i Lidové noviny, Právo a Mladá fronta Dnes. Nejvíce nominací, a tedy největší šanci na zisk ocenění má kapela Monkey Business.

Desátý ročník filmového festivalu Jeden svět začne pátého března. Přehlídka pořádaná společností Člověk v tísni představí 138 dokumentů ze čtyřiceti zemí. Mezi letošními tématy diváci naleznou sekci Zaostřeno na diktatury, ale také kolekce filmů věnované Putinovu Rusku nebo teroru barmské vojenské junty. Zprávu o Jednom světě najdeme v Lidových novinách, v Právu a v Hospodářských novinách.

Ty také informují o tom, že akční film Rambo: Do pekla a zpět vstupuje do českých kin. Herec a režisér Sylvester Stallone jím uzavírá čtyřdílnou sérii započatou v osmdesátých letech. Recenzent Vojtěch Čepelák oceňuje žánrovou čistotu, filmařskou nekompromisnost, snímek je podle něj oslavou čistokrevné testosteronové akce pro nadšené fanoušky. Vladimír Dubský hodnotí v Lidových novinách příběh o Johnu Rambovi čtyřmi z pěti hvězdiček, uvádí, že film je důstojným návratem legendy.

Ivan Hartman píše v Hospodářských novinách o novém albu Vladimíra Václavka a Miloše Dvořáčka Život je pulsující píseň. Deska protagonistů takzvané brněnské alternativní scény přináší sedm písní a v nich sedm pohledů na slovenské Tatry - věčnou, z pohledu člověka nesmrtelnou přírodní konstantu.

V Praze dnes vystoupí britská kapela The Cure. Informaci přínáší Právo. Hudební styl skupiny je označován za post punk, gotický rock, new wave i alternativní rock - podle období její tvorby, o němž hovoříme. Koncert začíná v pražské sportovní hale na Výstavišti v 19 hodin.

Věra Mišková píše v Právu o nové pohádce režiséra Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka. Troškův příběh napsaný podle pohádek Jana Drdy navazuje na tradici českých filmových pohádek. Umně navozuje atmosféru letní idyly, lahodí oku líbeznou jihočeskou krajinou i hýřivými kostýmy. Jde o pohádku moderně natočenou a v dobrém tempu plynoucí. Nejkrásnější hádance se věnuje také Darina Křivánková v příloze Lidových novin Kulturní premiéry. Ta oceňuje především absenci různých pitvořivých čertíků a plastových draků, kteří dosud Troškovu pohádkovou tvorbu provázeli. Celkově hodnotí pohádku třemi hvězdičkami z pěti - uvádí, že má navzdory všem nedokonalostem své kouzlo, půvab i humor. Velký rozhovor s režisérem Zdeňkem Troškou připravila pro Lidové noviny Marta Švagrová.

V příloze Kulturní premiéry píše dále Jana Kačurová o seattleské skupině Earth, která v pražském Paláci Akropolis představí své nové album The Bees Made Honey in the Lion's Skull. Ondřej Horák hodnotí román jihomoravského rodáka píšícího německy Ludwiga Windera Povinnost. Český překlad vychází po šedesáti čtyřech letech od první publikace v exilovém týdeníku Die Zeitung. O inscenaci hry E. F. Buriana Pařeniště, kterou s brněnským HaDivadlem nastudoval režisér J. A. Pitínský píše Jana Machalická mimo jiné, že co Burian napsal jako zlé, se obrátilo v dobré. Figury jsou ploše charakterizované a režisérský výklad je jedním velkým nedorozuměním. V Kulturních premiérách najdeme ještě recenzi výstav Grafika roku 2007 a Boudníkova cena, kterou připravil Jiří Machalický.