04. 03. 2008

Mozaika
4. březen 2008

Hospodřské noviny píší o aukci fotografií, kterou zítra pořádá galerie Leica. Výstavní síň specializovaná na fotografii se tak pokusí získat peníze na rekonstrukci nových prostor v pražské Školské ulici. Tam zatím návštěvníci najdou provizorní výstavu snímků různých stylů a formátů, které bývalý second hand zabydlují. Galerie Leica byla čtyři roky bez zázemí po ukončení smlouvy s Pražským hradem, do povědomí veřejnosti vstupovala v tomto mezidobí vypravováním výstavního vlaku.

Dokumentárně-reportážní fotografie různých autorů z celé české republiky, pořízené v intervalu čtyřiadvaceti hodin mezi 28. a 29. říjnem, vystavuje ode dneška pražská výstavní síň Mánes. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Tato obrazová kronika spojuje profesionály, studenty fotografických škol i výjimečnou amatérskou tvorbu a je doplněna knižní publikací obsahující přes třista záběrů obyčejné české neděle.

Dorotku, drama Magdaleny Frydrychové, premiérované v sobotu v pražském studiu Švandova divadla, hodnotí v Hospodářských novinách Marie Reslová. V hlavních rolích se představují Zuzana Stavná, Klára Pollertová-Trojanová, Viktor Limr, Martin Sitta a Matouš Ruml. Kritička popisuje inscenaci jako duchovní sci-fi v opuštěném kraji, představení si podle ní diváky najde, zvláště ty, kteří od divadla očekávají komtemplaci základních věcí života spíše než zábavu nebo podívanou.

Netradiční představení spojující moderní tanec a velké loutky chystá na příští pondělí palác Akropolis. Mnohokrát oceněné představení Angel souboru Duda Pavia Puppetry and Dance připravili Paul Selwyn Norton a Eduard de Pavia Souza, který při této příležitosti poskytl rozhovor Právu.

V Právu najdeme dále recenzi Františka Cingera, který se věnuje dvěma nedávno vydaným knihám. Obě spojuje to, že jejich autoři se rozhodli čtenáře provést životem skutečných historických postav. Dílo Daniela Kohlmanna Vyměřování světa vypráví o setkání dvou německých vědců - Alexandra Humboldta a Friedricha Gausse, kniha Jeda Rubenfelda Analýza vraždy zapojuje Sigmunda Freuda do vyšetřování tajemné Newyorské vraždy.

Lidové noviny a Mladá fronta Dnes píší o přehlídce ostravských činoherních divadel Ost-ra-var, která v neděli skončila. Recenzenti se shodují na tom, že nejzajímavějším počinem dvanáctého ročníku byla inscenace Puškinova Evžena Oněgina z produkce Divadla Petra Bezruče.

Jana Kačurová zve v Lidových novinách na třetí ročník festivalu elektronické hudby Sperm. Odehraje se mezi šestým a osmým březnem v pražských prostorech La Fabrika a Abaton, jeho nejzářivější hvězdou by měla být německá dvojice Modeselektor.

V Lidových novinách najdeme také rozhovor Ondřeje Horáka s francouzskou spisovatelkou Marií NDiaye. Hovoří o svém románu Čarodějnice, který loni vyšel v českém překladu, o společném psaní s manželem i o žití v Berlíně.

Národní divadlo chystá patnáct premiér hlásá titulek článku Lidových novin. Informaci přináší i Mladá fronta Dnes.