Zpráva o českém knižním trhu. Posilují audioknihy, většinu titulů vydávají velcí hráči

12. leden 2019

Listovali jsme souhrnnou Zprávou o českém knižním trhu 2017/2018, kterou na konci loňského roku vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

„Rok 2018 byl pro knižní trh poměrně zásadní, protože se udála spousta věcí zejména na poli legislativy. Například zaměstnanci firem mohou nově obdržet daňově zvýhodněný příspěvek na knihy, takže v rámci benefitů nemusíte už jít jen do fitcentra, ale můžete pořídit i knihy. Řešily se i evropské směrnice týkající se autorských práv na internetu nebo snížení  DPH sazby na audioknihy a e-knihy,“ vysvětluje Marcela Turečková, výkonná tajemnice svazu.

Třetina knih je překladových, dominuje angličtina

Většina údajů ve zprávě se týká roku 2017. Objem knižního trhu byl tehdy zhruba 8 miliard korun, poprvé se prodal více než milion e-knih a posilovaly i audioknihy.

Zhruba třetina titulů je překladových, dominuje angličtina, dále se překládá hlavně z němčiny, slovenštiny nebo francouzštiny.
Zpráva o českém knižním trhu 2017/2018

„Vycházíme z dat Národní knihovny. Ta je za zákona příjemcem tzv. povinného výtisku – každý vydavatel odevzdává pět povinných výtisků a jeden jde Národní knihovně,“ vysvětluje Marcela Turečková a dodává, že podle údajů NK vyšlo za rok 2017 asi 15 300 knižních titulů. Dětské knihy tvořily 11,2 %, učebnice a skripta 5,2 %.  

Trh audioknih meziročně posílil o 14 procent

I když zpráva uvádí, že u nás alespoň jeden titul v roce 2017 vydal některý z 2 151 vydavatelských subjektů, reálně na knižním trhu dominuje několik velkých nakladatelských domů.

Audiokniha Citlivý člověk, kterou vydal Radioservis, byla pokřtěna na letošním veletrhu Svět knihy. Protagonisté se "podrobili" i autogramiádě.

Čtenář to často ale netuší, protože knihu kupuje pod značkou menšího nakladatelství, které skoupila velká obchodní matka. Z pohledu Svazu českých knihkupců a nakladatelů je knihou i audiokniha – a i na tomto poli je vidět zajímavý vývoj.  Objem trhu audioknih činil za rok 2017 127 miliónů a oproti roku 2016 narostl o 14 %. Mezi pěti nejsilnějšími hráči v tomto segmentu se drží i Radioservis, vydavatelství Českého rozhlasu.

Jaké české knihy opanovaly loňský prodejní žebříček? I o tom byla řeč v ArtCafé. Poslechněte si celý rozhovor včetně hudby podle výběru Dominika Gajarského a rozhovoru se slovenskou básnířkou Mirkou Ábelovou o její nové sbírce Večný pocit nedele.

Spustit audio

Související