Život, láska, smrt. Cenu Karla Čapka za rok 2024 získala básnířka a prozaička Sylva Fischerová
Ve čtvrtek 11. ledna 2024 udělilo České centrum Mezinárodního PEN klubu Cenu Karla Čapka. Laureátkou 16. ročníku se stala básnířka a filozofka Sylva Fischerová.
Cenu Karla Čapka uděluje každý sudý rok České centrum Mezinárodního PEN klubu za významný literární počin s přihlédnutím k tomu, zda laureát i jeho dílo přispěli k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny. Poprvé ji obdrželi Günter Grass a Philip Roth u příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Mezi další oceněné patří např. Josef Topol, Václav Havel, Ludvík Vaculík, Ivan Klíma, Petr Šabach, Václav Jamek a Jaroslav Rudiš. Letos se odborná porota ve složení Vladimír Karfík (předseda), Daniela Fischerová, Petr Kotyk, Petr Nagy a Jan Šulc rozhodla, že cenu převezme Sylva Fischerová, básnířka, prozaička a klasická filoložka, za básnickou a prozaickou tvorbu. S cenou se pojí také finanční odměna ve formě šeku na 100 tisíc Kč.
Poukazovat bezmocí řeči
„Svět poezie Sylvy Fischerové je pozemský, věcný, i když základní lidská témata jsou nadčasová – život – láska – smrt. Pohybuje se mezi každodenností s pocity nevšednosti, mezi póly skutečnosti a fikce. Snad se zkušeností antické filosofie souvisí v autorčiných verších nepřehlédnutelný stálý dialog jako cesta k poznání. Otázka a odpověď mají stejnou váhu. Vztah člověk – dějiny je osobní, v povídkové tvorbě vydává Fischerová generační svědectví, v něm je zároveň smrt matky i zrození člověka, vědomí otcovského dědictví. Co jsme a co si neseme od předků? Sylvu Fischerovou fascinuje jazyk, ptá se, zda vládneme řečí, anebo řeč ovládá nás. Nepřestává být zvědava, kam ji jazyk sám dovede, cítí lásku hlásek a barvu slabik, je zaujata schopností jazyka hrou dotýkat se poznání a zároveň je zpochybnit,“ vylíčil v laudatio předseda poroty Vladimír Karfík. Ve své řeči, kterou za ni přednesla její dcera Ester, pak laureátka s odkazem na Ingeborg Bachmann zpochybnila nároky na aktualitu i „tlachy“ o roli spisovatele, které nahradila básní.
Prolínání filozofie s poezií
Sylva Fischerová studovala filozofii na Filozofické fakultě UK a fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK, klasickou filologii na FF UK, kde v roce 1991 absolvovala s diplomovou prací Problém jednoty areté u Platóna (na dialogu Prótagoras). Od roku 1992 pracuje v Ústavu řeckých a latinských studií jako odborná asistentka, v roce 2020 se zde habilitovala prací Hippokratovský spis O přirozenosti člověka. V současnosti přednáší starou řeckou literaturu, náboženství a filosofii na Karlově univerzitě. Je autorkou jedenácti básnických sbírek, píše také povídky, romány a knihy pro děti. Za knižní rozhovor s filosofem Karlem Flossem Bůh vždycky zatřese stavbou (Praha 2011) obdržela Cenu Nadace českého literárního fondu, v roce 2018 se stala první básnířkou města Prahy.
Související
-
DPH na knihy je od letošního roku konečně nulová. Zlevní knihy?
Co když jde o podporu, která nepřichází za pět minut dvanáct, ale spíš spíš čtvrt hodinu poté? Kde se tahle úspora ukáže? A projeví se vůbec při výši současné inflace?
-
Vaření, výpravy po stopách zaniklých hostinců nebo výuka romštiny. Knihovny otevírají nové obzory
Jak vypadají inspirativní knihovny dneška? Cyklus nahlíží za dveře institucí, které získaly ocenění Bibliotheca inspirans 2023.
-
Literární bilance 2023: Básnivě barvitý Klub lhářů nebo mnohovrstevnatý Bílý šum a další
Největší shoda panovala na překladových titulech, výrazné místo zaujal žánr autofikce či memoáru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka