ŽIVĚ: Essenští filharmonici a Tomáš Netopil na Pražském jaru
Páteční koncert Pražského jara přinese dvě skladby hudebního romantismu – Symfonii č. 5 Antonína Dvořáka a v pražskojarní premiéře Koncert pro housle a orchestr anglického skladatele Edwarda Elgara. Přímý přenos vysíláme 19. května od 20:00.
Sólový part zahraje Frank Peter Zimmermann. „V Essenu je naším pravidelným a vždy vzácným hostem. Vystoupení na Pražském jaru bude vyvrcholením naší letošní spolupráce,“ uvedl v rozhovoru pro Pražské jaro Tomáš Netopil.
Hraje Frank Peter Zimmermann (housle)
Essenskou filharmonii řídí Tomáš Netopil.
Zazní Koncert pro housle a orchestr h moll Edwarda Elgara a Symfonie č. 5 F dur Antonína Dvořáka.
Moderuje Jana Trojanová.
K pražskému publiku se pravidelně vrací jako jeden ze dvou hlavních hostujících dirigentů České filharmonie, se kterou v roce 2018 Pražské jaro zahajoval. Od roku 2013 je uměleckým ředitelem opery a šéfdirigentem filharmonie v německém Essenu, kde zároveň s vyvrcholením letošní sezony končí. „Essenská filharmonie má díky naší dlouholeté spolupráci, a myslím, že nejen díky ní, velmi hluboký a intenzivní vztah k české hudbě,“ řekl organizátorům festivalu Netopil.
Pražské jaro na Vltavě. 12. května – 2. června
Vždy od 20 hodin
- 12. 5. Zahajovací koncert s Orchestrem Velšské národní opery a Tomášem Hanusem
- 18. 5. 100 let je jen začátek. SOČR, Cornelius Meister a Jan Mráček (housle)
- 19. 5. Essenská filharmonie s šéfdirigentem Tomášem Netopilem
- 26. 5. Debut Pražského jara. Dirigentka Alena Hron a Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK
- 27. 5. Klangforum Wien a Prague Offspring. Světové premiéry na objednávku Pražského jara
- 28. 5. PKF a ukrajinská dirigentka Oksana Lyniv. Julie Tkačenko (soprán), Minu Kim (fagot), Lilian Lefebvre (klarinet)
- 31. 5. Andreas Scholl (kontratenor) a Czech Ensemble Baroque s Romanem Válkem
- 2. 6. Závěrečný koncert s Českou filharmonií a dirigentem Christophem Eschenbachem. Zpívá Pražský filharmonický sbor a sólisté
Související
-
Pražské jaro 2023 zahájila Smetanova Má vlast v podání Orchestru Velšské národní opery
„Když slyším Mou vlast, ptám se sám sebe, jak mohl Smetana vytvořit něco tak originálního, tak jiného,“ žasne český šéfdirigent velškého orchestru Tomáš Hanus.
-
Festival Pražské jaro na Vltavě. Nabízíme přímé přenosy a záznamy koncertů ve vysílání i online
Vynikající domácí i zahraniční interpreti, vycházející hvězdy klasické hudby i tradiční Smetanova Má vlast. To vše nabízíme ve speciálním programu na Vltavě.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
-
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka