Zenga. Jak rozeznít zenový obraz hudbou a slovem aneb Jak zní tlesknutí jedné ruky
O výstavě unikátní japonské zenové malby a kaligrafie ze sbírky Kaeru-an v Salmovském paláci Národní galerii Praha. Pořad o expozici artefaktů navozujících témata meditace a čajového obřadu připravila Daniela Brůhová.
Žabí kvákání, soustředěná uvolněnost a díky precizní práci s tuší i zachycení prchavé myšlenky. To vše najdete v pořadu Zenga Daniely Brůhové. Představí nejen zenový obraz, ale především obraz mysli, která se touží ponořit do meditace a chce přemítat o životě v přítomném okamžiku. Meditovat budete hudbou spolu s Vlastislavem Matouškem, mistrem hry na flétnu šakuhači. A také slovem spolu se zkušeným průvodcem meditací Pavlem Polou. Je rektorem kostela Pražského Jezulátka, kde se skupinou zájemců praktikuje meditaci pravidelně jednou týdně a také ji učí v různých kurzech.
Zenovými obrazy provede Jana Ryndová, kurátorka výstavy ZENGA − japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an, pořádané Národní galerií Praha, kterou mohou zájemci navštívit v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí do 4. prosince 2022.
A možná dosáhnete i toho, o čem píše mistr Yamaoka Teššúa: „Je-li duch jedno s tělem, vše je možné. Usmyslí-li si hlemýžď vylézt na Fudži, jistě tak učiní.“ Nebo jako to řekl Leonard Cohen: „Když přestanete neustále myslet na sebe, přepadne vás jistý pocit klidu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.