Zdena Bratršovská − František Hrdlička: Hudba útěšná, hudba útočná

12. květen 2021

V den zahájení Pražského jara na Vltavě uvádíme esej s hudebním tématem z knihy Soumrak utopií. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Kateřina Fixová, Jiří Hromada
Připravila: Alena Zemančíková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: v roce 2012

Zdena Bratršovská a František Hrdlička vystupují téměř důsledně jako autorská dvojice. Jako takoví jsou autory několika románů a povídkových knížek. Kromě toho mají také životní zkušenost s nekonformním, antropologických divadelním experimentem Bílé divadlo (1969–1972), o němž vydali monografii Zpráva o Bílém divadle. Napsali rovněž několik rozhlasových her, které vyšly i knižně. Nyní máte možnost poslechnout si jejich esej Hudba útěšná, hudba útočná.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.