Zbyněk Hejda: Máchovské variace

Zbyněk Hejda v Horní Vsi
Zbyněk Hejda v Horní Vsi

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Autorské čtení básníka, překladatele, historika a editora Zbyňka Hejdy, natočené v roce 1998. Bylo to vůbec poprvé, kdy autor načetl své verše pro rozhlas. Výběr básní dostal název Máchovské variace. Poslouchejte on-line do 7. září 2018.

Zbyněk Hejda se narodil v roce 1930 v Hradci Králové. Působil především jako básník, esejista, překladatel z angličtiny a němčiny. Vystudoval v letech 1949–1953 filozofii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde pak do roku 1958 působil jako asistent. V letech 1958–68 pracoval ve Vlastivědném středisku Pražské informační služby, roku 1968 se stal redaktorem a zástupcem šéfredaktora nakladatelství Horizont. Od roku 1969 pracoval v antikvariátu, odkud byl nucen po roce 1977 odejít, a tak byl poté až do roku 1989 zaměstnán jako domovník. Roku 1990 začal přednášet filozofii v Ústavu humanitních věd 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Zbyněk Hejda, který patřil do okruhu časopisu Tvář, byl autorem řady samizdatových básnických sbírek. V překladech z němčiny a angličtiny se zaměřoval na poezii, blízcí mu byli němečtí expresionisté Georg Trakl a Gottfried Benn. I svoje překlady však v 70. a 80. letech vydával jen v samizdatu. Oficiálně pak v roce 1995 vyšla jako první jeho básnická kniha sbírka Valse melancolique, kterou vydalo brněnské nakladatelství Petrov.

Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Eva Řehořov
Zvukový mistr: Zdeněk Janoušek

Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1998.