Zbyněk Hejda: Máchovské variace

1. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zbyněk Hejda v Horní Vsi

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Autorské čtení básníka, překladatele, historika a editora Zbyňka Hejdy, natočené v roce 1998. Bylo to vůbec poprvé, kdy autor načetl své verše pro rozhlas, a výběr básní dostal název Máchovské variace. Vysíláme při příležitosti nedožitých 90. narozenin autora. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Zbyněk Hejda se narodil v roce 1930 v Hradci Králové. Působil především jako básník, esejista, překladatel z angličtiny a němčiny. Vystudoval v letech 1949–1953 filozofii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde pak do roku 1958 působil jako asistent. V letech 1958–68 pracoval ve Vlastivědném středisku Pražské informační služby, roku 1968 se stal redaktorem a zástupcem šéfredaktora nakladatelství Horizont. Od roku 1969 pracoval v antikvariátu, odkud byl nucen po roce 1977 odejít, a tak byl poté až do roku 1989 zaměstnán jako domovník. Roku 1990 začal přednášet filozofii v Ústavu humanitních věd 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Zbyněk Hejda, který patřil do okruhu časopisu Tvář, byl autorem řady samizdatových básnických sbírek. V překladech z němčiny a angličtiny se zaměřoval na poezii, blízcí mu byli němečtí expresionisté Georg Trakl a Gottfried Benn. I svoje překlady však v 70. a 80. letech vydával jen v samizdatu. Oficiálně pak v roce 1995 vyšla jako první jeho básnická kniha sbírka Valse melancolique, kterou vydalo brněnské nakladatelství Petrov.

Dramaturgie: Alena Blažejovská
Zvukový mistr: Zdeněk Janoušek
Režie: Eva Řehořová
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1998.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.