Duben tnul jak šrapnel. Malá rozhlasová antologie současných ukrajinských básní o válce

3. červenec 2022

Dne 24. 2. 2022 zahájila Ruská federace invazní válku na Ukrajině. V této souvislosti zařazujeme do Světa poezie ukrajinské básníky a básnířky, kteří na válečné dění reagují ve své tvorbě nebo v jejichž tvorbě se odráží ukrajinská houževnatost, statečnost a sen o svobodné zemi.

Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Luboš Veselý, Hana Marie Maroušková a Lucie Štěpánková
Režie: Vít Vencl
Natočeno: v roce 2022

Válka jako téma se v ukrajinské literatuře prosazuje už od ruské anexe Krymu 2014. V malé rozhlasové antologii, kterou připravila básnířka a překladatelka Marie Iljašenko, představíme šest autorů a autorek, jejich příběhů a básní.

Pozoruhodné verše o válce píše celé roky Serhij Žadan, básník, rocker a prozaik nedávno nominovaný na Nobelovu cenu. Silně ve společnosti rezonovaly básně Ljubovi Jakymčuk, luhanské básnířky a scénáristky. Julia Kručak zastupuje ukrajinskou emigraci - z předměstí Kyjeva před válkou prchla do Prahy. Sedmdesátiletý básník Boris Chersonskij, píšící rusky a ukrajinsky, a svou poetikou navazující na Josifa Brodského, zůstává v rodné Oděse a válku reflektuje očima nejstaršího pokolení. Posledním z básníků je Mykola Vynhranovskij zastoupený jedinou starší básní z roku 1986.

autor: Marie Iljašenko
Spustit audio

Související