Záznam koncertu: Tomáš Netopil s italskými rozhlasovými symfoniky v sále Artura Toscaniniho v Turíně

29. červenec 2022

Z programových fondů Euroradia jsme pro Koncert klasika tentokrát vybrali záznam koncertu z produkce Italského národního rozhlasu. V auditoriu Artura Toscaniniho v Turíně provedl dirigent Tomáš Netopil s italskými rozhlasovými symfoniky převážně český program.

PROGRAM

Zdeněk Fibich: Bouře. Předehra
Ernest Bloch: Schelomo. Hebrejská rapsodie pro violoncello a orchestr
Antonín Dvořák: Symfonie č.8 G dur

Národní symfonický orchestr Italského rozhlasu a televize (RAI)
Nicolas Altstaedt
sólista
Tomáš Netopil nastudoval a řídí

Z nabídky Evropské vysílací unie připravila a uvádí Dagmar Henžlíková.

Poprvé zazněla před italským publikem symfonická báseň Bouře Zdeňka Fibicha – kratší, výrazné dílo inspirované stejnojmenným dramatem Williana Sjakespeara. Sólista koncertu, uznávaný francouzsko-německý violoncellista Nicolas Altstaedt, zvolil pro své vystoupení Schelomo – Hebrejskou rapsodii Ernesta Blocha, švýcarsko-amerického skladatele židovského původu, který pocházel z Ženevy. Právě v Ženevě zkomponoval Schelomo na přelomu let 191516 před svým trvalým přesídlením do Spojených států.

Ve druhé části večera zazněla Symfonie č. 8 G dur zvaná Anglická Antonína Dvořáka. Ta je po Symfonii č. 9 Novosvětské skladatelovou druhou nejčastěji uváděnou symfonií. Vznikla v létě 1889  na Dvořákově letním sídle ve Vysoké u Příbrami. Je dílem sponánní radostné inspirace v té době už světově proslulého a uznávaného skladatele.

autor: Český rozhlas Vltava
Spustit audio

Související