Zábavou ke vzdělání a výchově. Takové jsou cíle brněnského divadla pro děti

1. červen 2018

Společně s brněnskými divadelníky – ředitelem Radosti Vlastimilem Peškou, uměleckým šéfem Polárky Janem Cimrem a bývalým ředitelem Polárky Jaroslavem Tučkem - pátráme po specifičnosti tohoto odvětví a důležitosti divadelní tvorby pro děti.

V Brně v současné době existují dvě profesionální divadla, která se zaměřují na dětského diváka - Divadlo Radost a Divadlo Polárka. Kromě nich se tvorbě pro děti věnuje i řada neprofesionálních divadel jako je například brněnské Divadelní studio „V“. Pravidelně inscenace pro děti uvádí také Národní divadlo Brno nebo tamní Městské divadlo. Ve většině případů je tento typ představení spjatý s konkrétními režiséry, jako je Zoja Mikotová, Jiří Jelínek nebo Petr Gazdík.

Divadlo Polárka: František z Kaštanu, Anežka ze slunečnic

Historie Divadla Radosti začíná v roce 1945, kdy literární historik a autor knih pro děti František Tenčík oslovil amatérského loutkářského režiséra Vladimíra Matouška se záměrem založit v Brně loutkové divadlo. V říjnu 1947 byl zahájen poloprofesionální provoz. K plné profesionalizaci došlo pod Matouškovým vedením o dva roky později.

Zpočátku se divadlo zaměřovalo na čistě loutková představení. Pod vedením současného ředitele Vlastimila Pešky se dramaturgie soustředí na adaptace klasických pohádek pro nejmenší děti, na uvádění klíčových děl české i světové literatury a na původní dramatickou tvorbu.

„Hrajeme pro všechny děti od tří do sta let. Kdo má dětskou dušičku, tak k nám může zajít kdykoli i bez dítěte. V zásadě jsme Magistrátem města Brna určeni k tomu, abychom dělali představení pro děti. Jenže, nemůžete repertoár pro děti mateřských škol nabídnout náctiletým dětem. Každý rok připravujeme jednu inscenaci, která je určená pro určitou věkovou skupinu. Děláme jedno představení pro děti do tří let, jedno pro mateřské školky, pak jedno pro děti základních škol a jedno pro středoškoláky a dospělé.“
Vlastimil Peška

Divadlo Radost pod Peškovým vedením vyznává tradiční pojímání divadla pro děti:

„Když budeme dítěti předvádět alternativní skopičiny, tak to dítě nebude vědět, jaký je začátek a proč to takto končí. Že by dítě mělo už umělecky vnímat, je podle mě nesmysl.“
Vlastimil Peška

Divadlo Radost - Vlastimil Peška

Druhé brněnské profesionální divadlo pro děti, Divadlo Polárka, se snaží být tradiční Radosti alternativou. Bylo založeno v roce 1999. Jeho historie ale sahá mnohem dál. Amatérskými předchůdci této scény byl nejprve soubor Loutkového divadla Sokol Brno I a posléze divadlo Jitřenka.

Divadlo Polárka: Cirkus Unikum

Repertoár Polárky je možné rozdělit do tří okruhů – pro nejmenší děti, pro školáky a pro studenty a dospělé. Toto široké rozpětí není náhodné. Podle uměleckého šéfa Jana Cimra by divadlo mělo fungovat jako průvodce diváka divadelní dospělostí.

„Chceme, aby divák, který projde Polárkou, měl slušný rozhled v tom, co všechno může znamenat divadlo a co všechno se pod tímto pojmem skrývá.“
Jan Cimr

Hlavní poslání divadel pro děti charakterizuje bývalý ředitel Polárky a divadelní publicista Jaroslav Tuček:

„Když se děti nevychovají k lásce k divadlu, tak divadla zaniknou. Budou zase hrát na náměstích. Někdo je musí naučit do divadla chodit. Musí je naučit divadlu rozumět.“
Jaroslav Tuček

Divadlo Radost: Špalíček veršů a pohádek

Nadcházející divadelní sezona bude pro dětského diváka velmi příznivá. Divadlo Radost čeká 70. výročí od jeho profesionalizace a v jeho rámci divadelníci chystají řadů akcí. Kromě toho plánuje uvést například adaptaci animovaného seriálu Pane, pojďte si hrát nebo adaptaci pohádkového románu Čaroděj ze země OZ od Lymana Franka Bauma.

Městské divadlo Brno zase uvede muzikálovou adaptaci amerického filmu Velký o dvanáctiletém chlapci, který se touží stát dospělým, nebo hudební komedii podle Bassovy Klapzubovy jedenáctky.

autor: Iveta Novotná
Spustit audio