Za všechno může Ibsen aneb Pravdivost přirozenosti a přesvědčivost skutečnosti

23. září 2018

Proč byl Henrik Ibsen klíčovou osobností pro vývoj evropského dramatu a divadla 20. století, v čem spočívá humor jeho her, čím jsou výjimeční hrdinové a hrdinky, které vytvořil? Nejen na tyto otázky hledá odpovědi dokumentární pásmo nazvané Za všechno může Ibsen aneb Pravdivost přirozenosti a přesvědčivost skutečnosti. Poslouchejte on-line do 18. dubna 2018.

V pořadu z roku 2006, který připravila Kateřina Rathouská, hovoří překladatel a znalec Ibsenova života i díla František Fröhlich, bohemistka a germanistka Helena Fröhlichová, režiséři Hana Kofránková a Jan Antonín Pitínský, herec David Prachař, nordistky Karolína Stehlíková a Daniela Mrázová a dramaturg Pražského divadelního festivalu německého jazyka Josef Balvín. Hosté také promluvili o prvních českých překladech a uvedeních Ibsenových textů a dozvíte se několik tipů, kudy se v Norsku vydat po dramatikových stopách.

Největší část pořadu je věnována dramatu Nora (Domov loutek). Kromě příběhu samotného si připomeneme i některé realizace této ve své době skandální a dodnes inspirativní hry. Pořad, který je také doplněn o ukázky z rozhlasových či divadelních inscenací.

Reprízu nabízíme při příležitosti 190. výročí narození H. Ibsena.

Připravila a uvádí: Kateřina Rathouská

autoři: Kateřina Rathouská , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio