Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet. Kurátorka Jana Sommerová popisuje, jak vznikají dětské a retro výstavy

25. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jana Sommerová

Krkonošské pohádky, Krteček, Křemílek a Vochomůrka, Bob a Bobek anebo Pat a Mat – to jsou dlouhodobě nejoblíbenější postavy večerních pohádek pro děti. Večerníček letos slaví 55. narozeniny, které v České televizi připomínají speciální výstavou. Nejen o ní s Ondřejem Cihlářem mluvila kurátorka a odbornice na retro Jana Sommerová.

Prožitky, svět fantazie, ale také důležitý odkaz animované tvorby jakožto jeden z pokladů české kultury, který prezentuje řada scén, her a ukázek z nejznámějších pohádek – tak mluví kurátorka Jana Sommerová o výstavě v Galerii ČT na Kavčích horách, kde až do května příštího roku probíhají oslavy 55. narozenin Večerníčka. Nejdéle vysílaný tuzemský televizní pořad je doménou právě této ženy. K pořádání výstav s pohádkovou, ale i retro tematikou se nedostala přes studium umění, nýbrž přes práci s dětmi.

Vystudovala taneční konzervatoř a speciální pedagogiku a dvacet let se věnovala pohybovým aktivitám s nejmenšími. Práce s dětmi ji naplňovala, záhy si ale uvědomila, že by ráda zkusila ještě další obor, v němž by mohla uplatnit svět viděný dětskýma očima. „Vzpomněla jsem si, jak jsem dělala asistentku při výstavě o Rudolfovi II. a jak mě to tehdy bavilo. Začala jsem vymýšlet projekty spojené s Večerníčkem, s loutkami, s pohádkami. A pak se objevila nabídka na retro výstavy. Poslední čtyři roky nedělám nic jiného,“ konstatuje.

Večerníček letos slaví 55. narozeniny, v České televizi je připomínají speciální výstavou

Ačkoliv někteří návštěvníci na připomínání šedé doby 70. a 80. let nic pozitivního nevidí, kurátorka Sommerová říká, že se ve svých výstavních projektech Retro a Retro za sociku nažila vypíchnout spíše zábavné momenty. A mladým lidem do třiceti let zkoušela připomenout to, co možná vůbec nevěděli. Třeba kdo to byl pan Vajíčko.

Poslechněte si celou Vizitku, ve které Jana Sommerová mluví o česko-německých komplikacích při přípravě výstavy věnovanou pohádce Tři oříšky pro Popelku, o Josefu Ladovi anebo o tom, proč pro ni bylo tíživé připravovat výstavu o první republice.

Spustit audio