Z masochisty voyeurem

16. leden 2007

Cyklus pěti poloimprovizovaných sólových večerů nazvaných Voyeur navazuje na projekt, který Arnošt Goldflam realizoval téměř přesně před rokem v divadle Archa pod názvem Masochista. Loňská setkání se soustředila na cimrmanovskou postavu údajného autorova spolužáka Jendy, letošní pokračování se bude zabývat jeho příbuznými a přáteli.

Inscenační styl zůstává velmi podobný předchozímu cyklu. Jeviště malého sálu Archy je symbolicky osazeno několika objekty, nezbytným stolečkem, svíčkami. Zbytek zaplňuje protagonista svým vyprávěním a jemně rozehranou hereckou akcí. Dokonce i "tahák" z poslepovaných papírků, podle kterých se odvíjí další děj, už známe z loňska.

Jedinečnost večerů tkví právě v jejich improvizovaném charakteru. Nikdo (ani sám Arnošt Goldflam) předem neví, jak večer dopadne. Vše záleží na konkrétním večeru: na umělcově invenci i na odezvě u publika. Také pro tento sebezničující princip se minulý cyklus jmenoval Masochista.

První ze série Voyeur 001 sledoval osudy jistého Huga, otce zmiňovaného spolužáka Jendy. Příběh však škobrtal drobnými epizodkami o drbající se závodní lékařce, o uspávání dětí na motivy československé hymny a podobně. Goldflam otevřeně varuje před možností, že se kvůli svým neustálým odbočkám nakonec nedostane k jádru věci. A to se také přihodilo. Kaleidoskopickým drobkům chybí kloudná jednotící linka, která by se dala shrnout do košatější věty než "Hugo žil a zemřel". Mikropříběhům však často chybí i pointa, kterou s napětím očekáváme. Goldflam snaží heslo poznamenané na svém taháku rozvést do nějakého květnatějšího celku. Pointa je už jen bonusem navíc. Oproti loňsku tu chybí závan nostalgie po předválečném Brně a jeho atmosféře.

Arnošt Goldflam

Shodou náhod se den před Voyeurem 001 uskutečnila v Divadle v Dlouhé premiéra i derniéra scénického čtení hry Ondřeje Novotného Námořník pod režijním dohledem právě Arnošta Godlfama. Následující nenásilně se rozvíjející debata mezi herci, mladičkým dramatikem, režisérem i publikem byla mnohem živější a zábavnější než recenzovaný Voyeur. Nicméně každý improvizovaný večer je originál, a proto s napětím očekáváme Voyeura 002-005, který bude šmírovat své okolí vždy ve čtvrtek od 18. ledna do 8. února v divadle Archa. Přejeme mu více rozmachu, inspirace a vtipu!

autor: mat
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?